Jidysz wciąż żywy

 

Fundacja Shalom już po raz szesnasty organizuje Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Projekt jest inicjatywą Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i dyrektor Teatru Żydowskiego.

XVI Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz to trwające trzy tygodnie spotkanie z żydowskim językiem, historią, literaturą, kulturą i sztuką. Tegoroczne seminarium odbędzie  które odbędzie się w Warszawie w dniach 2 – 20 lipca 2018.

–”Jidysz to ‘mame loszn’, czyli język matki” – mówi Gołda Tencer. – “W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę.”

Lekcje języka żydowskiego będą odbywać się w siedzibie Centrum Kultury Jidysz, położonej przy ulicy Andersa 15 (róg Anielewicza) – w samym sercu dawnej żydowskiej Warszawy.

Zajęcia  prowadzić będą wybitni nauczyciele języka, którzy przyjadą do Warszawy z różnych miejsc świata: dr Aleksandra Geller, dr Agata Kondrat, dr Natalia Krynicka, dr Paul Hershel Glasser.

Seminarium to nie tylko lektorat, którego zaplanowano 60 godzin. Uczestnicy będą poznawać miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa, a także uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy.

W planach są także warsztaty m. in. warsztat teatralny, piosenki, gotowania, przekładu, czytania rękopisów, a także wykłady, projekcje filmów, spotkania z natywnymi mówcami języka jidysz, wycieczki z przewodnikiem oraz wspólne świętowanie szabatu.

W poprzednich latach na seminarium zgłaszało się około pięćdziesiąt osób z Polski, Australii, Czech, Egiptu, USA, Niemiec, Szwecji, Danii, Izraela, Kanady, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. W seminarium uczestniczyć może każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia czy narodowości oraz pochodzenia. Osobom spoza Warszawy oferowana jest pomoc w znalezieniu zakwaterowania.

Zapisy trwają do 31 maja, ale tylko do końca kwietnia organizator Fundacja Shalom przyjmuje wnioski o stypendium.

Projekt współfinansowany jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jidysz (jid. ‏ייִדיש‎ jidisz, dosł. „żydowski”) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w Niemczech na podstawie dialektu średnio-wysoko-niemieckiego z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich. Język ten tradycyjnie zapisywany jest alfabetem hebrajskim. Pierwszy datowany zabytek piśmiennictwa pochodzi z roku 1272. Jest to rymowane błogosławieństwo znajdujące się w machzorze przeznaczonym dla kantora. Rozkwit języka i literatury jidysz przypada na okres od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Jidysz jako jedyny język bez kraju miał swój oddział w PEN Clubie (w Wilnie). Przed II wojną światową w Polsce wydawano w tym języku pisma (m.in. „Hajnt”, „Der Moment”, „Fołks-Cajtung”) i książki oraz produkowano filmy w jidysz (Judeł gra na skrzypcach, Mateczka, Dybuk). W tym języku pisał również Isaac Bashevis Singer, urodzony w Leoncinie pod Warszawą laureat literackiej Nagrody Nobla. Liczbę mówiących w jidysz szacuje się obecnie na 3–4 miliony, głównie w USA, Izraelu, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Meksyku i Argentynie.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /EST/, 05.04.2018. Fot. Fundacja Shalom.