Jerzy Wysocki: Głos cynka obnaża absurdy

 

Wywiad z Jerzym Wysockim, autorem książki „Głos cynika. Terapia liberalna”, opublikowanej przez Wydawnictwo Nieoczywiste

 

Agencja Informacyjna: Czy liberalizm ma rację bytu w Polsce, w XXI wieku?

Jerzy Wysocki: A niby co ma mieć rację bytu? Socjalizm, etatyzm, zadłużanie państwa, ślepe rozdawnictwo, nacjonalizacja gospodarki? To się nigdzie na dłuższą metę nie sprawdza. I to nie jest żadna moja opinia, tylko twardy fakt. Przypuszczam, że rządzący o tym doskonale wiedzą.

Nie słyszałem, by Mateusz Morawiecki zadłużał bank, którym kierował i rozdawał ciągle pracownikom prezenty po równo. Ale polityka rządzi się własnymi prawami. Tu trzeba podrywać elektorat. A ten jest zsocjalizowany jak nigdy dotąd.

Co liberalizm mógłby zaoferować współczesnym Polakom?

Szybszy wzrost gospodarczy, brak obciążenia kolejnych pokoleń rosnącym długiem publicznym. Lepszą edukację i służbę zdrowia, sprawny system sądowy. Po prostu, wygodniejsze i bardziej dostanie życie. Wiem, że to banały, ale to tylko o to chodzi. Tylko i aż.

Co wymieniłby wśród największych absurdów gospodarczych we współczesnych czasach?

Może ograniczę się do Polski i dam kilka barwnych przykładów.

Rząd likwiduje de facto energetykę wiatrową by zapewnić pracę kopalniom, które wydobywają często węgiel drożej niż go sprzedają. Na dokładkę, importujemy tani węgiel złej jakości z Donbasu, finansując aneksję tego regionu przez Rosję.

Zakaz handlu w niedzielę. Co to rząd obchodzi, że ktoś chce sprzedawać a ktoś kupować ? Dlaczego 7 dni w tygodniu, 24/24 h można kupić tylko wódkę? Dlaczego jest ustawa o ochronie praw lokatorów, w myśl której nie mogę nawet nękać najemcy niepłacącego (3 lata więzienia) a nie ma ochrony praw właściciela? Dlaczego rozbudowuje się lotnisko w Radomiu, skoro ani przewoźnicy ani pasażerowie nie chcą stamtąd latać? Mogę tak długo.

Liberalizm w innych krajach Unii Europejskiej, jak się “ma” to znaczy czy funkcjonuje i w jakim stopniu? 

Chce być obiektywny. Polecam Indeks Wolności Gospodarczej 2019. W  rankingu europejskim Polska zajmuje dopiero 23 pozycję i odnotowała spadek. Europa i tak wypada słabo, czego dowodem jest także stagnacja gospodarcza kontynentu. Na czele Hong Kong, dalej kolejno Singapur, Nowa Zelandia. Z krajów europejskich najwyżej Szwajcaria (4 pozycja), Wielka Brytania (7), Islandia (11), Holandia (13). A taka skrajnie zsocjalizowana Francja daleko za Polską (71) i też spadek. Oczywiści listę zamyka Północna Korea (5.9 na 100 pkt). Bez komentarza.

Skąd pomysł na przeprowadzenie “wywiadu” sam ze sobą w książce „Głos cynika. Terapia liberalna”?

To nie jakiś super oryginalny pomysł, znany jest z literatury. Skoro przeprowadziłem chyba kilkaset wywiadów prasowych i telewizyjnych z bardzo ważnymi ludźmi, to chyba mogę też z sobą. Szybciej i sprawniej. Ale oczywiście, jak ktoś chce mi zadać jakieś nawet niewygodne pytania, to chętnie odpowiem.

 

Agencja Informacyjna

 

 Agencja Informacyjna, /EZC/ Wywiady, 23.06.2018