Jan Zdzisław Brudnicki i Jego „rower”

 

Jan Zdzisław Brudnicki przez dziesięciolecia towarzyszył pisarzom jako krytyk literacki. Teraz debiutuje jako prozaik swoja brawurowo napisana książką „Jeździdło do świata”.

Jednoślady już pojawiały się w literaturze jak motyw przewodni. Tak było chociażby w przypadku rewolucjonisty Ernesto „Che” Guevara, który napisał „Dzienniki motocyklowe” czy Davida Byrne’a – lidera grupy rockowej Talking Heads „Dzienniki rowerowe”. Dla Jana Zdzisława Brudnickiego tytułowe „jeździło” to rower, nazywany też „lepszymi nogami”, który kiedyś umożliwił młodemu chłopaki kontakt z ‘wielki światem”. Jednak czytelnik zorientuje się, że umieszczone w tytule słowo ma bardziej metaforyczne znaczenie.

„Jeździdło do świata” to zabawna książka, pełna anegdot, z elementami osobistych wspomnień, z różnych etapów życia.

Opowieść o świecie którego nie ma, który w pewnym sensie staje się już baśnią. Dzięki Janowi Zdzisławowi Brudnickiemu zostaje ocalony od zniknięcia. Jeździdło to klucz do wspomnień: trudnych lat po drugiej wojnie światowej, wiejskich zabaw, pierwszych podbojów miłosnych i czasów studenckich w akademiku na warszawskim Grochowie. Siła książki „Jeździdło do świata” tkwi w języku, którym się posługuje autor. Jest to język „starego roweru”, ale język żywy, kiedy trzeba jest to ocalała gwara południowego Mazowsza, czerpiący z rozmów zasłyszanych w wiejskim sklepie, czasami zgrzytający jak nienasmarowane przekładnie.

„To wspaniale, że Jan Zdzisław Brudnicki zdecydował się objawić jako pisarz.” – Wyjaśnia pisarz Juliusz Erazm Bolek, redaktor naczelny niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. – „Autor widział wiele, a jeszcze więcej przeżył. To olbrzymie bogactwo doświadczeń i wspomnień teraz jest udostępnione czytelnikom w zbeletryzowanej formie. Mam nadzieję, że to początek nowej części literackiej wypowiedzi Jana Zdzisława Brudnickiego, w każdym razie ja będę temu kibicował.”

 

Spotkanie z Janem Zdzisławem Brudnickim poświęcone książce „Jeździdło do świata” odbędzie się w czwartek 6 grudnia 2018 roku, o godz. 18.00 w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Komograf.

Jan Zdzisław Brudnicki fot. Jolanta Bogusławska
Jan Zdzisław Brudnicki fot. Jolanta Bogusławska

Jan Zdzisław Brudnicki – eseista, krytyk literacki, znawca literatury i norwidolog.

Urodził się 2 grudnia 1936 roku w Ursynowie k. Kozienic. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydał książki: „Tadeusz Nowak. Szkic” (Warszawa 1978); „Wiek prozy. Szkic” (Warszawa 1979); „Jerzy Zawieyski. Szkic” (Warszawa 1985.); „Pogranicza poezji. Wybór tekstów i opracowanie” (razem z Janem Witanem, Warszawa 1983.); „Jerzy Zawieyski. Kartki z dziennika 1955-1969” (Z Bogusławem Witem, Warszawa 1985); „Miron Białoszewski” (Kraków 1995). Opracował także „Fryderyk Chopin 1810-1849. Poradnik Bibliograficzny” (Warszawa 1960, 1965), „Zofia Nałkowska 1884-1954. Poradnik bibliograficzny” (Warszawa 1965, 1969), i „Tadeusz Nowak. Szkice i recenzje o pisarzu” (Wybór i wstęp, Warszawa 1981)

Jan Zdzisław Brudnicki fot. Jolanta Bogusławska
Jan Zdzisław Brudnicki fot. Jolanta Bogusławska

Jan Zdzisław Brudnicki był redaktorem wielu opiniotwórczych czasopism takich jak: „Nowy Wyraz”, „Poezja”, „Rocznik Literacki”, „Scena”, „Magazyn Literacki” czy „Poezja Dzisiaj”.

Posiada kolekcję rękopisów współczesnych poetów polskich. Za całokształt dorobku otrzymał w roku 1984 Nagrodę „Pióra”, przyznawaną w ramach festiwalu „Czerwonej Róży”. Inne nagrody to nagroda „Miesięcznika Literackiego” oraz „Laura Mironaliów”. Aktualnie pisze stałe felietony, artykuły, recenzje, wstępy do tomów poezji i prozy, redaguje książki autorskie. Jako uczestnik życia literackiego układa almanachy, prowadzi klub literacki w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie, bierze udział w pracach Państwowej Rady Bibliotecznej i Komisji Kwalifikacyjnej Związku Literatów Polskich.

Jan Zdzisław Brudnicki - fot. Jolanta Bogusławska
Jan Zdzisław Brudnicki – fot. Jolanta Bogusławska

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /JUZ/ 4.12.2018

Na zdjęciu głównym: Jan Zdzisław Brudnicki. Fot. Agnieszka Herman.