Dzień Mężczyzny

Jak długo jeszcze będziemy obchodzić Dzień Mężczyzny?

Agencja Informacyjna: Międzynarodowy Dzień Mężczyzny nie ma zbyt długiej tradycji, jednak z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W Polsce świętowany jest oficjalnie 10 marca, choć data jego obchodzenia na świecie jest zupełnie inna. Jak będzie wyglądać przyszłość mężczyzn i ich święta w dobie zanikającego chromosomu Y?

Dzień Mężczyzny – 10 marca

Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny zapoczątkowana została 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przez przemawiającą w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ingeborg Breines – dyrektorkę programu Kobiety i Kultura Pokoju. Pomysł obchodzenia tego dnia Dnia Mężczyzny miał się stać symbolem równowagi płci. To właśnie 19 listopada obchodzony jest w większości krajów na świecie Dzień Mężczyzny.W Polsce przyjęła się tradycja obchodzenia tego święta 10 marca.

Dzień Mężczyzny – przyszłość chromosomu Y

Przyszłość obchodzenia tego święta może jednak nie wyglądać zbyt kolorowo. Wszystko za sprawą zanikającego chromosomu Y, który określa płeć męską i jest przekazywany z ojca na syna.

Według badań genetycznych prowadzonych przez profesora Bryana Syke’a z Oxford University w chromosomie Y pozostało zaledwie 78 z 1500 genów nadających się do działania. Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że za 125 tys. lat mężczyźni po prostu wyginą.

Kreujący się w ten sposób obraz przyszłości jest mocno niepokojący. Wymawiane często przez kobiety zdanie, że „Dżentelmen to gatunek na wyginięciu” może ze zwykłego sarkazmu stać się faktem dotyczącym wszystkich mężczyzn.

Pomimo tak ponurych prognoz, damska część zespołu Agencji Informacyjnej życzy wszystkim Mężczyznom w dniu ich święta wszystkiego najlepszego. I oczywiście przetrwania.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ akt. 10.03.2024