Inne Powstanie Warszawskie

 

Antek – znany z powieści „Autoportret z samowarem”, „Rikszą do nieba” oraz „Spowiedź w plastikonie” powraca, w brawurowym stylu, za sprawą najnowszej, sensacyjnej książki „Przepustka do piekła”, której autorem jest Krzysztof Beśka. Tym razem akcji powieści rozgrywa się w 1944 roku, w okresie Powstania Warszawskiego.

Antek (nazwisko bohatera do tej pory nie znane) to maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, niegdysiejszy aktor i zniechęcony konspirator. Niemniej jest to postać rzutka, odważna, działająca brawurowo, niekiedy na granicy zdrowego rozsądku, ale i niezaprzeczalnie bohatersko.

W powieści „Przepustka do piekła” nową, wojenną sytuację, związaną z wybuchem Powstania Warszawskiego postanowili wykorzystać do swoich przestępczych zamiarów: szabrownicy, fałszywi żandarmi, szpiedzy.

Antek, na skutek fatalnego zbiegu okoliczności pakuje się w sam środek krwawych porachunków. Chłopak staje się uczestnikiem załatwiania starych konfliktów. Aby ocalić najbliższych, rozpoczyna pełną niebezpieczeństw wędrówkę, która wiedzie zarówno po podziemiach, jak i dachach walczącej stolicy. Takiej książki o Powstaniu Warszawskim chyba jeszcze nie napisano.

 

Autor „Przepustki do piekła” Krzysztof Beśka odważnie miesza w wielkim garze historii, doprawiając swoją literacką historię z pogranicza powieści przygodowej i historycznej, wątkami fikcyjnymi.

Doskonale przy tym oddając realia nieludzkich, wojennych czasów. Będzie się można z nim spotkać podczas premiery książki „Przepustka do piekła”, którą organizuje Wydawnictwo „Melanż”, we wtorek, 17 kwietnia 2018 roku, o godzinie 18:00 w Domu Literatury, przy Krakowskiem Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Karolina Piekarska, fragmenty książki zaprezentuje Jakub Świderski, a o ilustrację muzyczną zadba Robert Bielak.

Krzysztof Beśka to znany pisarz, a także dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Jego dwie pierwsze powieści, „Wrzawa” (2004) i „Bumerang” (2007), zostały zaliczone do nurtu polskiej prozy, która w krzywym zwierciadle ukazują nową, wolnorynkową rzeczywistość. Kolejna książka „Fabryka frajerów” (2009), została nagrodzona Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników. Krzysztof Beśka to także autor kryminałów: „Wieczorny seans” (2012), „Cień na piasku” (2017), a także trylogii, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Łodzi: „Trzeci brzeg Styksu” (2012), „Pozdrowienia z Londynu” (2014) i „Dolina popiołów” (2015), jak również rozgrywających się na Warmii i Mazurach powieści sensacyjnych „Ornat z krwi” (2013), „Krypta Hindenburga” (2015) i „Konstelacja zbrodni” (2017). Twórca cyklu powieściowego o Antku: „Autoportret z samowarem” (2015), „Rikszą do nieba” (2016), „Spowiedź w fotoplastykonie” (2017)i „Przepustka do piekła” (2018).

Krzysztof Beśka
Krzysztof Beśka

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /BEJ/, 03.04.2018