Hybrydowe lwy w Warszawie

 

Czy nowe, hybrydowe lwy na warszawskich ulicach sprawią, że w stolicy będzie lepsza atmosfera? Jest postęp, ale prawdziwą rewolucją antysmogową byłoby zastosowanie w komunikacji miejskiej wodoru.

Na stołeczne ulice wyjedzie 61 nowych autobusów hybrydowych pracujących dla Warszawskiego Transportu Publiczego. To efekt nowego kontaktu zawartego przez Spółkę Mobilis na realizację połączeń komunikacji miejskiej.

“Jest to już 10. istotny kontrakt Warszawy zawarty z firmą Mobilis. Jesteśmy dumni z bycia największym prywatnym operatorem w tym mieście. Kontrakt jest wyjątkowy, bo mowa tu o największej flocie hybrydowych autobusów” – powiedział Shimon Goldberg z rady nadzorczej Mobilisa podczas konferencji prasowej.

Mobilis realizuje w Warszawie ok. 60% przewozów zlecanych zewnętrznym przewoźnikom autobusowym.  Oprócz spółki komunalnej Miejskie Zakłady Autobusowe, na której spoczywa główny ciężar transportu miejskiego, warszawskie linie autobusowe obsługują również Komunikacja Miejska Łomianki, Arriva Bus, PKS Grodzisk Mazowiecki i Europa Express City.

“Jesteśmy poważnym graczem na warszawskim rynku i nim chcemy pozostać” – stwierdził Prezes Mobilisa w Polsce Dariusz Załuska.

Nowe hybrydy to pojazdy MAN Lion’s City Hybrid. Emitują one mniej zanieczyszczeń i hałasu niż pojazdy z silnikiem spalinowym. W autobusie podstawowym napędem jest silnik elektryczny a spalinowy porusza generator wytwarzający prąd i włącza się tylko w czasie jazdy, gdy brakuje energii elektrycznej z akumulatorów. Nowe “lwy” to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską oraz białe tablice zewnętrzne. Każdy z nich posiada systemy lokalizacyjne i liczenia pasażerów oraz monitoring. Nowe hybrydy jeżdżą na liniach: 102, 118, 139, 159, 181, 193, 194, 221, 255, 300, 522, 707 i 712.

Jak dotąd w Warszawie eksploatowano zaledwie 10 autobusów hybrydowych. Teraz warszawska komunikacja będzie ich użytkować najwięcej w Polsce. Poza już jeżdzącymi 10 autobusami, w ramach kontraktu 50 hybrydowych autobusów będzie w ruchu, a 11 stanowi będzie rezerwę. Zamówienie miasta obejmuje przewozy na poziomie ok. 4 mln wozokilometrów rocznie od 9 czerwca 2018 r. do końca 2025 r.

“Autobusy pojawiły się 9 czerwca. Są to autobusy nowe, w pełni niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację” – mówiła zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie Katarzyna Strzegowska.

Nowe autobusy na pewno przyczynią się w jakiś stopniu do poprawy czystości w powietrza w Warszawie. Inne polskie miasta stawiają jednak na bardziej nowatorskie rozwiązania, na elektrobusy lub trolejbusy  Sprzedają trolejbusy i fabrykę albo nawet paliwo przyszłości czyli wodór: Gdynia pojedzie na wodorze. Na tym tle warszawskie hybrydy to jeszcze nie rewolucja, a tylko krok w dobrym kierunku: Z prądem nam po drodze.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Smart City /EST/ 13.06.2018