Grzegorz Turniak: Networking jest ciągle wyzwaniem

 

Networking jest ciągle wyzwaniem dla części profesjonalistów. Oznacza bowiem poruszanie się po obszarach, w których istnieje spore ryzyko porażki czy nawet publicznej wpadki. Warto jednak się przemóc, by rozwinąć siebie i swój biznes. 

Współczesny profesjonalista, jeśli chce być efektywny, powinien posiadać, prócz kompetencji i  doświadczenia, również szeroką sieć kontaktów. Służy ona, w zależności od szczebla czy pozycji zawodowej, różnym celom. Specjaliście pomaga w rozwoju kariery zawodowej: ułatwia pozyskanie potrzebnych informacji, zwiększa efektywność i pomaga w znalezieniu nowej pracy. Menedżerowi i jego zespołowi ułatwia realizację projektów zgodnie z założeniami. Właściciele firm i liderzy, mogą z kolei, dzięki kontaktom z otoczeniem, utrzymywać silne relacje z interesariuszami, czy choćby zbierać informacje dotyczące konkurencji, by nadążać za rozwojem rynku.

Okazuje się, że budowanie kapitału społecznego to choć rzecz stosunkowo prosta, nie jest jednak łatwa.

Dlaczego? Ponieważ wymaga wyjścia ze strefy komfortu, porzucenia fałszywych przekonań, nauczenia się i utrwalenia nowych umiejętności. Wydaje się też, że świat jest dostosowany do ludzi praworęcznych i ekstrawertycznych. Można się nawet pokusić o tezę, że współczesny biznes promuje osoby ekstrawertyczne. Dla tej grupy ludzi networking nie jest aż takim wyzwaniem, jak dla introwertyków. Zgromadzenia ludzi są dla nich wyczerpujące i nie dają zazwyczaj satysfakcji.

Każdy może dobrać sposób nawiązywania relacji najbardziej odpowiedni dla siebie. Tajniki można zgłębiać samemu, czytać książki, czy też być członkiem organizacji, można też ćwiczyć na imprezach biznesowych czy z pomocą mentora.

Networking jest wyzwaniem dla części profesjonalistów, oznacza bowiem poruszanie się po obszarach, w których istnieje spore ryzyko porażki czy nawet publicznej wpadki.

Budowanie sieci wymaga z jednej strony pewnej regularności, a nawet ćwiczeń, a z drugiej testowania tego, czego się nauczyliśmy. Wymaga też podtrzymania nawiązanych relacji. Gdzie profesjonaliści mogą rozwijać swoją sieć kontaktów? Oprócz codziennych kontaktów w pracy, mogą budować kapitał  społeczny w trzech miejscach.

 

1. W organizacjach

Najlepiej uczyć się networkingu będą członkiem organizacji. Przede wszystkim dlatego, że spotkania odbywają się regularne i w miarę podobnym gronie. Cykliczność spotkań powoduje, że podczas kolejnych wizyt poznajemy członków społeczności, dzięki czemu dość szybko mamy do czynienia z grupą znajomych, a nie nieznajomych. Co prawda, zazwyczaj należy mieć osoby wprowadzające, które mogą być pomocne w przełamywaniu lodów, nie to jest jednak najtrudniejsze. Znacznie trudniejsze jest bowiem odłożenie na bok fałszywych przekonań i danie sobie prawa do konsternacji związanej z tym, że na początku nikogo nie znamy.

 

2. Podczas wydarzeń

Szkolenia, konferencje, gale, dni otwarte czy miksery biznesowe są doskonałą okazją do poznawania nowych osób. Wybierając się na taką imprezę trzeba postawić sobie cele nie tylko dot. wiedzy, jaką zdobędziemy, ale również tego ilu ludzi poznamy. To wymaga wcześniejszego przyjścia, bycia aktywnym i odważnym, by nawiązać kilkanaście wartościowych relacji oraz wymienić się wiedzą i doświadczeniami.

 

3. Media społecznościowe

Jeśli nawiążemy nowe kontakty, a nie zrobimy „follow up”, nasz wysiłek może pójść na marne. Podstawową aktywnością jest wysłanie w ciągu 24 godzin od wydarzenia maila z podziękowaniem za rozmowę. Zazwyczaj to jednak nie wystarcza. Warto poświęcić kilka minut i odnaleźć rozmówcę na Facebooku lub Linkedinie. Facebook jest postrzegany jako medium towarzyskie, natomiast Linkedin jest bardziej kojarzony z rozwojem kariery.

Gdy buduje się własną sieć kontaktów, należy dostrzegać w tych narzędziach potencjał ułatwiający zarządzanie swoim kapitałem społecznym.

Nie zabiera to zbyt dużo czasu, a systematyczność procentuje niczym niewielkie kwoty odkładane na koncie regularnie przez wiele lat. Skuteczny profesjonalista rozwija szeroką sieć kontaktów. Buduje kapitał społeczny, zanim będzie go potrzebował. Świadomie, regularnie wychodzi ze strefy komfortu i dzięki temu rozwija się zarówno jego kariera, jak i firma, w której działa.

 

Agencja Informacyjna

Grzegorz Turniak

Agencja Informacyjna, Opinie, 30.08.2018

 


 

Grzegorz Turniak – inspirujący mówca, mentor i pasjonat idei networkingu. Mingling maven – poprowadził ponad 1200 sesji networkingowych dla przeszło 120.000 uczestników. Jest prezesem spółki szkoleniowo-doradczej Akademia Rekomendacji. Autor książki „Nigdy nie stój sam” i współautor książek: „Alchemia Kariery” (z Jackiem Santorskim), „Profesjonalny networking. Kontakty, które procentują” (z Romanem Wendtem), „Praktyczny poradnik networkingu” (z Witoldem Antosiewiczem), „Zanurz się w błękitnym oceanie. Jak networking wspiera rozwój firm” (z Krzysztofem Rumianowskim), „Nigdy nie stój sama” (z Agatą Dynoch)