Ewelina Rubinstein: Trump zakazuje wywieszania tęczowej flagi (korespondencja z USA)

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych sprzeciwia się, aby tęczowe flagi, które są symbolem społeczności lgbt, wywieszano na jakikolwiek budynkach rządowych.

 

Instytucje państwowe to instytucje reprezentujące nasz kraj (…). Nie zgadzam się na to, aby wywieszać coś, co nie ma nic wspólnego z amerykańską państwowością (…)– powiedział Donald Trump zaraz po tym, jak Gavin Newsom, gubernator Kalifornii wywiesił kolorową flagę na budynku stanowego Kapitolu.

 

Flaga pozostanie bez względu na wszystko?

Gavin Newsom (wywodzący się z Partii Demokratycznej) wydaje się, że nie bierze słów prezydenta Trumpa na poważnie i, mimo jego sprzeciwu, nie tylko zawiesza tęczową flagę obok tej państwowej i reprezentującej Kalifornię, ale nawet zapowiada, że „nie ściągnie jej do pierwszego lipca”.

Kalifornia jest stanem, który wspiera osoby lgbt, która broni ich praw i pokazuje, że nie ma znaczenia kto lub w jaki sposób kogoś kocha- oświadczył G. Newsom.

Donalda Trumpa wspiera wiceprezydent Mike Pence (polityk związany z Partią Republikańską) , który nie kryje swojej antypatii do społeczności lgbt i który wielokrotnie w swoich publicznych wystąpieniach mówił o tym, że „nie popiera związków jednopłciowych i nie zgadza się na propagowanie gender”.

Wydaje się więc, że spór pomiędzy kalifornijskim gubernatorem a amerykańskim prezydentem tak szybko się nie zakończy. Kiedy bowiem jedni popierają wypowiedź Trumpa, drudzy murem stają w obronie Newsom’a, a na wielu budynkach instytucji w całym kraju pojawiają się różnobarwne oświetlenia.

Dlaczego właśnie tęcza?

Potrzebowaliśmy czegoś, aby wyrazić naszą radość, nasze piękno i naszą moc. Tęcza to właśnie wyraża – mówił Gilbert Baker, twórca flagi tęczowej, uniwersalnego symbolu osób lgbt.

Po raz pierwszy została użyta w czasie Parady Równości, która odbyła się 25 czerwca 1978 roku w San Francisco. Baker zaprojektował ją za namową Harvey’a Milka, pierwszego homoseksualnego polityka Kalifornii. Dlaczego Gilbert użył właśnie takich kolorów? „Róż, jak mówił, to symbol seksu, czerwony to życie, pomarańczowy to uzdrowienie, żółty to światło słoneczne, zielony to odwołanie do natury, zaś niebieski to po prostu harmonia”. Gilbert Baker zmarł 2 lata temu. Miał 65 lat.

 

Agencja Informacyjna

Ewelina RubinsteinAgencja Informacyjna, 29.06.2019

 

 


Ewelina Rubinstein (Perry)

 – dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. W 2014 roku zadebiutowała mini-powieścią , dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”.W kwietniu br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się jej najnowsza publikacja, której jest współautorką. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich, amerykańskich czasopism oraz portalach internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską, ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie oraz z jedną z gazet z San Francisco. Wielokrotnie nagradzana i nominowana w krajowych konkursach dziennikarskich.

 

Related Post