Ewelina Rubinstein: Samoloty tak, wizy już niekoniecznie (korespodencja z USA)

 

„To było całkiem poprawne spotkanie”- tak w większości amerykańska prasa komentuje środowe spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Spotkanie obu prezydentów odbyło się już po raz drugi w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Czy poza uściskami dłoni, wspólnymi zdjęciami, wizyta rzeczywiście przynieście realne korzyści Polsce?

Donald Trump, zaraz po zakończeniu uroczystości, napisał na swoim Twitterze, że „Polacy są nie tylko przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych, ale również wzorowym sojusznikiem”.

Najważniejszym punktem spotkania było jednak podpisanie deklaracji (niezwykle kluczowej dla Polski), w której to Stany Zjednoczone zapewniają nas o współpracy obronnej między naszym krajami. W ramach ustaleń ma między innymi wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich. Deklaracja zakłada, że „Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego”. Obecność ma wzrosnąć „w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania”. Deklaracja ta zakłada też między innymi utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, utworzenie i wspólne wykorzystywanie Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków i bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował również stronie amerykańskiej zakup dla polskiego wojska 32 samoloty F-35. Generał Roman Polko uważa, że to bardzo dobra decyzja.

– Kupno tego samolotu, to jest po prostu kupno nowej technologii (…). – mówił w wywiadzie dla jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych. – Dla Polski taki zakup oznacza gruntowaną modernizację nie tylko samego lotnictwa, ale wszystkich systemów współdziałających. Jeżeli chodzi o same Stany Zjednoczone to jest to – jak podkreślił – bardzo dobry biznes, bo związuje Polskę z USA kontraktem na wiele lat.

 

Nie wszyscy jednak uważają, że zakup przez prezydenta Andrzeja Dudę 32 F-35 było właściwą decyzją.

Na początku czerwca amerykańska gazeta Business Insider umieściła myśliwiec stealth F-35 na liście najgorszych projektów opracowanych przez armię amerykańską ze względu na wysokie koszty i zawodność. Zgodnie z wynikami ostatniej inspekcji Pentagonu ujawniono pozostałe problemy z niezawodnością i gotowością bojową samolotu. Jednocześnie, jak informują media, koszt programu wzrósł do prawie 1,2 biliona dolarów. Jednocześnie, mimo wysokiej ceny myśliwców nowej generacji, istnieją pewne problemy z ich wykorzystaniem. Zgodnie z opracowaniem model myśliwca F-35B powinien przeprowadzać pionowy start i lądowanie. Jednak, jak zauważa gazeta, w amerykańskich dokumentach znajduje się informacja o tym, że cztery już zakupione myśliwce są zbyt ciężkie, aby bezpiecznie wykonywać takie manewry. Wśród innych problemów wymieniono to, że myśliwiec nie może transmitować danych do brytyjskich okrętów i starszych samolotów bez ujawniania wrogowi informacji o swojej lokalizacji. Ponadto system operacyjny F-35, który kosztowało 12 milionów funtów, jest podatny na ataki cybernetyczne

Czy w końcu Amerykanie zniosą nam wizy?

To pytanie wydaje się, że wciąż wraca jak bumerang. W czasie środowego spotkania Donald Trump zapewnił, że tak się stanie.

Kiedy?

„Mamy nadzieję, że bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni”- powiedział prezydent D. Trump.

Zapowiedź brzmi szczerze, jednak niektórych może niepokoić słowo „być może”, które coś obiecuje, że tak się stanie, ale nie wiadomo, czy naprawdę i kiedy. Nadaje wiec wypowiedzi przypuszczenia, a nie konkretnej obietnicy…

 

Agencja Informacyjna

Ewelina RubinsteinAgencja Informacyjna, 13.06.2019

 

 


Ewelina Rubinstein (Perry)

 – dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. W 2014 roku zadebiutowała mini-powieścią , dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”.W kwietniu br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się jej najnowsza publikacja, której jest współautorką. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich, amerykańskich czasopism oraz portalach internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską, ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie oraz z jedną z gazet z San Francisco. Wielokrotnie nagradzana i nominowana w krajowych konkursach dziennikarskich.

Related Post