Ewelina Rubinstein: Kalifornia walczy z bezdomnością. Jeszcze tak źle nie było!

 

Co roku władze Stanów Zjednoczonych wydają miliony dolarów na walkę z bezdomnością. Dolarów jednak nie widać, a osób nie mających gdzie mieszkać przybywa. Sami mieszkańcy San Francisco zbierają pieniądze, aby żadne placówki dla bezdomnych nie powstawały!

***

Według ostatniego spisu ludności wynika, iż coraz więcej osób w amerykańskim stanie Kalifornia nie ma pracy ani własnego dachu nad głową. Raport pokazuje dramatyczną sytuację wielu rodzin, które – pozbawione wszelkich środków do życia- mieszkają w pustostanach, kartonach  lub parkach.

Jak czytamy w Los Angeles Times najgorsza sytuacja jest w kalifornijskich hrabstwach Santa Clara, Alameda oraz w samym mieście San Francisco. Tam liczba osób bezdomnych przez ostatnie 24 miesiące wzrosła o kilkanaście procent. Urzędnicy z hrabstwa Santa Clara potwierdzają niepokojące statystyki i przyznają, że w czasie spisywania ludności znaleźli aż 9706 dorosłych bezdomnych. Jeszcze w 2017 roku było ich o 2312 osób mniej. Gorzej sytuacja wygląda w regionie Alameda. Tam bezdomnych jest 8022. Ich liczba wzrosła w ciągu dwóch lata aż o 43 procent.

A jak wygląda sytuacja w San Francisco?

Niewiele lepiej. Zgodnie z raportem bezdomnych jest dokładnie 8011, a więc – podobnie jak w innych hrabstwach- także ich liczba znacznie się zwiększyła. W porównaniu bowiem z 2017 rokiem jest ich obecnie o 17 procent więcej. Kalifornijskie władze nie udają jednak, że problemu nie ma. Govin Newson, dziennikarz z San Francisco uważa, że jeżeli Kalifornia nie zacznie nic z tym robić, to z roku na rok będzie coraz gorzej.

– Wzrost liczby bezdomnych jest pewniakiem. Myślę, że za dwa lata będzie ich znowu więcej niż dziś – spekuluje Newson.

Jaki jest tego powód?

– Kalifornia przeżywa kryzys mieszkaniowy- wyjaśnia natychmiast Newson. – W ubiegłym roku zbudowaliśmy 77 tysięcy budynków mieszkalnych, a to mniej niż rok temu. Żeby cokolwiek zmienić i poprawić jakość życia na przykład mieszkańców San Francisco musimy ich budować prawie 400 tysięcy! Obecnie jest to niemożliwe. Poza tym ceny mieszkań są kosmicznie wysokie. Musi się coś zmienić, bo ludzie nie będą mieli już nie tylko własnego dachu nad głową, ale nawet własnego łóżka.

***

 

Los Angeles Times podkreśla także, że co roku władze Stanów Zjednoczonych wydają miliony dolarów na walkę z bezdomnością. Dolarów jednak nie widać, a osób nie mających gdzie mieszkać przybywa. Dlaczego tak się dzieje?

 

Benjamin Oreskes (dziennikarz Los Angeles Times) :

Benjamin Oreskes
Benjamin Oreskes

– To prawda, że Stany Zjednoczone Ameryki, w tym także władze Kalifornii wydają miliony dolarów, aby powstrzymać falę bezdomności. W ubiegły czwartek pojawił się najnowszy raport dotyczący bezdomności i nam wszystkim otworzyły się oczy. Mimo finansowej pomocy władz, bezdomność zamiast maleć, wzrasta. W naszym mieście (od red. San Francisco) liczba osób bezdomnych wzrosła o 17 procent. To bardzo dużo. Widocznie za mało lub źle się staramy – mówi B. Oreskes.

 

London Breed
London Breed

Głos w sprawie wzrostu bezdomności zabrała także London Breed, która w ostatnich wyborach została pierwszą czarnoskórą osobą na stanowisku burmistrza San Francisco.

„Musimy z tym walczyć! – mówiła w jednym ze swoich publicznych wystąpień. – Mamy więcej do zrobienia niż nigdy przedtem (…). Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić bezdomnym schronienie, aby pomóc im w wyjściu z bezdomności, a przede wszystkim w tym, aby ich przed tym całkowicie uchronić – podkreślała pani burmistrz.

***

 

Media zauważają jednak że mimo chęci pomocy bezdomnym całą winę ponosi nie rząd, nie lokalne władze, a – paradoksalnie – samo społeczeństwo.

Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że niedawno w internecie pojawiła się grupa zamożnych mieszkańców San Francisco, która zamiast organizować zbiórkę pieniędzy na budowę noclegowni/schroniska dla osób bezdomnych zbierali je, aby taka placówka… nigdy nie powstała! Brzmi absurdalnie, ale jak nie wiadomo do końca o co chodzi, to zazwyczaj w tle są sprawy finansowe. I tak właśnie jest i w tym przypadku. Mieszkańcy jednej z najbogatszych dzielnic San Francisco, Embarcadero, skrzyknęli się w internecie i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na portalu GoFundMe. Jej celem jest zablokowanie budowy schroniska dla bezdomnych w ich okolicy. Mieszkańcom udało się zebrać, póki co, ponad 62 tysiące dolarów, wpłacone przez 145 osób. Wpłacający – jak sami przyznają – chcą zebrać sto tysięcy dolarów, aby potem przeznaczyć je na prawnika, który znajdzie sposób, aby zablokować inwestycję budowy placówki dla bezdomnych. Wśród wspierających kampanię są znani mieszkańcy, prezesi i managerowie miejscowych funduszy inwestycyjnych. W odpowiedzi na ich ruch uruchomiono już konkurencyjną kampanię mającą wesprzeć powstanie ośrodka. Ma ona już ponad 600 wpłat na łączną kwotę ponad 36 tysięcy dolarów. W tym dotację 5 tysięcy dolarów od samego serwisu GoFundMe, który po publikacjach w mediach wyczuł, że bulwersująca wiele osób zbiórka może przynieść im szkody wizerunkowe.

***

 

Govin Newson dodaje także, że „obawia się tego, co będzie w 2021 roku”.

– Ceny nieruchomości w San Francisco rosną od wielu lat i to w zastraszającym tempie – mówi. – Na mieszkanie w sensowej odległości od centrum miasta stać coraz mniej osób. Pracowników sektora usług prawie w ogóle tutaj nie zobaczysz. A po ostatnich podwyżkach wyliczono, że aby móc spłacać ratę kredytu za dom i w miarę przyzwoicie funkcjonować trzeba zarabiać ponad 255 tysięcy dolarów rocznie (odred. czyli ok. 980 tys. zł). To dużo. Nawet jak na Amerykę

***

W stanie Kalifornia mieszka około 12 procent obywateli USA. 22 procent z nich to bezdomni…

 

Agencja Informacyjna

Ewelina Rubinstein ,

Agencja Informacyjna, 20.05.2019

 

 


Ewelina Rubinstein

– dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. Zadebiutowała mini-powieścią pt.: „Nina, prawdziwa historia”, dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich czasopism oraz portali internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską oraz ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana i nominowana w krajowych konkursach dziennikarskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Post