Dziewiętnastoletni marynarz – online

„Dziewiętnastoletni marynarz” to tytuł dokumentalnej książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Publikacja, zawierająca listy pisane przez Zbigniewa Piekarskiego do rodziców, ukazała się w 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna. Teraz, po 15 latach od premiery, listy przeniesione zostały do sieci w postaci filmów.

Książka „Dziewiętnastoletni marynarz” zawiera ponad 70 listów, które w latach 1905-1924 pisał do rodziców Zbigniew Piekarski, uczeń Szkoły Morskiej w Tczewie. Prywatnie był on stryjecznym dziadkiem autorki publikacji, Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Pomimo sporego zainteresowania czytelników i wyczerpania nakładu, listy nigdy nie ukazały się w wersji e-booka. Pojawił się jednak inny pomysł.

W 2020 roku aktor Zacharjasz Muszyński otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii FILM. Stypendia MKiDN przyznawane są w ramach projektu „Kultura w sieci”, który jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i ma wspierać ten sektor w działalności. W ramach otrzymanego stypendium powstał projekt „Dziewiętnastoletni malarz – online”. Jest on ekranizacją 61 listów, które powstały w latach 1923-1924. Każdy z filmów trwa od kilkudziesięciu sekund aż do 5 minut, w zależności od długości danego listu. W każdym z nich autorzy starali się poprzez rekwizyty oddać ducha ówczesnej epoki. W rolę autora listów, Zbigniewa Piekarskiego, wizualnie wcielił się Zacharjasz Muszyński. Aktor jednak dysponuje głębokim bas-barytonem, który nie pasuje do roli młodego chłopaka. Głosu głównemu bohaterowi udzielił zatem jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Motyw przewodni filmów stanowi muzyka z utworu „Wesoła marynarska wiara”. Utwór powstał w 1920 roku w tczewskiej Szkole Morskiej. W czterech pierwszych listach, w których Zbigniew szykuje się do egzaminów, melodia wykonywana jest na fortepianie. W pozostałych zagrana została na rogu.

W ekranizacji wykorzystano archiwalne materiały, takie jak fotografie bohatera oraz jego rodziny, pochodzące z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Autorka udostępniła również dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie oraz pozostałe pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W ekranizacjach kilku listów (listy: 44, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 55 i 56) wykorzystano fragmenty filmu nakręconego w 1926 roku „Zew morza” , którego reżyserem był Henryka Szaro. Był to jedyny film, w którym pokazano statek szkolny „Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Nagrania do ekranizacji listów odbywały się m.in. na terenie budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie (obecnie I LO im. M. Skłodowskiej-Curie) oraz na miejscowym cmentarzu.

Projekt „ Dziewiętnastoletni marynarz – online” zakończony zostanie dwoma dodatkowymi filmami: dokumentalnym oraz fabularnym. W pierwszym z nich, zatytułowanym „Dziewiętnastoletni marynarz – online. Historia Zbigniewa Piekarskiego”, widzowie dowiedzą się czemu listy się urwały i co się stało z ich autorem. Film będzie miał swoją premierę 10 września 2020 roku o godzinie 9:15 na kanale YouTube pod adresem: https://youtu.be/Mi1lfxejfdI

Drugi film, zatytułowany „Strach” lub „Ona boi się jego”, to przerażający dramat w jednym akcie. Film zrealizowany zostanie na podstawie jednego z utworów Zbigniewa Piekarskiego. Odtwórcami głównych ról będą Dobromiła Skalska i Zacharjasz Muszyński. Premiera filmu odbędzie się 12 września 2020 roku o godzinie 9:15 również na kanale YouTube pod adresem:  https://youtu.be/qKeeRdSSpKA

Pełna play lista zekranizowanych listów dostępna jest pod adresem:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLTdRjCg3VBeLxBB_1TB-DYymV796sg3ko

Małgorzata Karolina Piekarska urodziła się 24 lipca 1967 roku w Warszawie. Jest polską pisarką oraz dziennikarką prasową i telewizyjną. Jej debiutem były cztery opowiadania opublikowane w 1986 roku na łamach miesięcznika „Okolice”. W latach 1996-2017 współpracowała z Telewizją Polską, gdzie emitowano jej reportaże. Była reporterką Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, a także wydawcą Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego. Współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito” oraz „Victor gimnazjalista”. Na stałe współpracuje również z Magazynem Literackim „Książki”, gdzie publikuje felietony. Autorka wielu książek dla dzieci. Małgorzata Karolina Piekarska jest członkiem polskiej sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez dwie kadencje piastowała stanowiska Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prywatnie pisarka jest żoną aktora Zacharjasza Muszyńskiego.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 1.09.2020