Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych tak brzmi pełna nazwa, datę wyznaczono na 14 czerwca. Jest ona tożsama z przywiezieniem pierwszych polskich więźniów do Konzentrationslager Auschwitz (obóz koncentracyjny). Decyzję w tej sprawie uchwalono 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Określenie „obóz koncentracyjny” w rzeczywistości nie oddaje charakteru tego okrutnego miejsca. Lepiej o tym mówią określenia „obóz śmierci” lub „obóz zagłady”, w którym w bestialski, zmechanizowany sposób mordowano wolnych ludzi, a nie więźniów, albowiem nie byli oni skazani za żadne przestępstwa! Spotyka się też termi „fabryka śmierci” w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych poprzez przyrównanie ich do zakładu masowej produkcji, której docelowym przeznaczeniem jest doprowadzenie do śmierci jak największej liczby ludzi. Niemcy unikali nie tylko terminu ludzie, ale nawet więźniowie, aby odhumanizować swój zbrodniczy proceder nazywali zesłanych do obozów koncentracyjnych „jednostkami”.

 

Od początków II wojny światowej Niemcy przeprowadzali liczne aresztowania na terenie Polski. Zatrzymywano głównie osoby, które uznano za wrogo nastawionych do Niemców. W rezultacie część więzień, szczególnie na Śląsku było już przepełnionych. W związku z tym szukano miejsca, gdzie będzie można stworzyć obóz koncentracyjny. Jednym z wybranych miejsc były tereny Auschwitz (obecnie Oświęcim). Postanowiono, że masowo aresztowani Polacy będą przewożeni m. in. do tego obozu koncentracyjnego.

 

„Niemiecki obóz zagłady Auschwitz jest poza Polską postrzegany jako miejsce zagłady Żydów. I w niepamięć poszło, że obóz Konzentrationslager Auschwitz został założony dla Polaków, żeby niszczyć polską inteligencję”. – Powiedział historyk prof. Bogdan Musiał, w programie „O co chodzi” w TVP Info.

 

14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z Tarnowa do Auschwitz grupę 728 więźniów, wśród których byli m. in. polscy żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie polskich podziemnych organizacji niepodległościowych, polscy gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.

W większości byli to młodzi ludzie. Nie byli poinformowani o celu podróży. Załadunek ruszył w godzinach porannych i popołudniu zatrzymał się w Oświęcimiu. Początkowo więźniowie byli w większości w podziemnych pomieszczeniach. Obóz nie był jeszcze gotowy na transporty.

 

Komendantem zarządzającym placówką był SS-Hauptsturmführer Rudolf Höss. Został aresztowany w 1947 roku i skazany na wyrok śmierci.

 

Obóz istniał do 1945 roku. Zycie straciło w nim ponad milion osób, w większości Żydów, w ramach akcji „Endlösung der Judenfrage” (niem. ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej – eufemistyczne określenie nazistowskiego planu zagłady Europejczyków pochodzenia judaistycznego. Dokładna liczba liczba zamordowanych nie jest znana. Część osób zmarła w czasie transportu w nieludzkich warunkach. Co roku główne uroczystości upamiętniające odbywają się w dniach 13-14 czerwca, w takich miejscach jak Oświęcim, Tarnów, Harmęże, czy Pawiak w Warszawie.

 

Lista alfabetyczna ważniejszych niemieckich obozów śmierci, część z nich znajdowała sie poza terenami okupowanej Polski (należy pamiętać, że było ich znacznie więcej w tym również prywatne, które wspierały niemiecki przemysł mordowania ludzi): Auschwitz-Birkenau, Bad Sulza, Belzec, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dachau, Esterwegen, Flossenbürg, Fuhlsbüttel, Gross-Rosen, Hertogenbosch, Hinzert, Hohenbruch, Kaiserwald, Kauen, Klooga, Kulmhof, Plaszow, Lichtenburg, Majdanek, Mały Trościeniec, Mauthausen-Gusen, Mittelbau-Dora, Moringen, Natzweiler-Struthof, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Oranienburg, Ravensbrück, Sachsenburg, Sachsenhausen, Sobibor, Stutthof, Theresienstadt, Treblinka, Uckermark, Vaivara, Warschau, Walkenried, Lerthe itd.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 13.06.19

 

Ilustracja: Dzieci za drutami obozu. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz. By Alexander Voronzow and others in his group, ordered by Mikhael Oschurkow, head of the photography unit – USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photographyhttp://collections.ushmm.org/search/catalog/pa14532, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17282223