Dzień, który powinien trwać przez okrągły rok

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Z tej okazji dzień później, 6 czerwca w Krakowie odbędzie się konferencja “Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska” zorganizowana przez Fundację CMP.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego  to inicjatywa mająca chronić naszą planetę świętowana jest w ponad 100 krajach świata, by przypomnieć główne hasła konferencji dotyczące zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego ustanowiony został w 1972 roku na Konferencji Sztokholmskiej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Konferencja miała na celu zainicjować program ONZ, który dedykowany będzie środowisku naturalnemu człowieka, tak zwany Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych- UN ENVIRONMENT.

„Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego.” – Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka, 16 czerwca 1972 r., U. N. Doc. A / .CONF.48 / 14 / Rev.1 at 3 (1973).,

Dzień Ochrony Środowiska jest więc celebrowany na pamiątkę ustanowienia Programu Narodów Zjednoczonych Do Spraw Środowiska. Pierwsze obchody odbyły się w 1974 roku pod globalnym hasłem ONLY ONE EARTH (Ziemia jest tylko jedna).

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego należy do tych dni, które powinny być obchodzone codziennie. Każdego dnia bowiem należy dbać o środowisko i naszą planetę. Oszczędzanie wody, nie zaśmiecanie lasów oraz innych terenów zielonych ani ulic, zmniejszenie zużywania środków chemicznych, to tylko niektóre przykłady jak można pozytywnie wpływać na środowisko.

Od wielu lat środowisko naturalne jest zaśmiecane i zaniedbywane. Powstało wiele organizacji, które starają się je chronić, jednak, by ich działania były skuteczne, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców planety. Krakowska konferencja “Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska” ma za zadanie nie tylko przekazanie wiedzy o tym, czym naprawdę jest mądra ekologia, ale także zintegrowanie organizacji pozarządowych dla których ochrona środowiska jest ważnym celem. Choć coraz popularniejsze są także akcje edukacyjne i medialne zachęcające do segregowania śmieci, recyklingu ograniczenia użycia plastiku i nadawania ubraniom drugiego życia, nie wszystkie te działania rzeczywiście mają taką samą i znaczenie. Świadomość ludzi na całym świecie powoli się zmienia i na szczęście dostrzegają oni,  jak wiele może zrobić jednostka, żyjąc w zgodzie z naturą. Krakowska konferencja Fundacji CMP pomoże wskazać najważniejsze kierunki ochrony środowiska a przede wszystkim kwestie racjonalnego gospodarowania odpadami.

Zapisy na konferencję prowadzone są pod adresem: frcmp@outlook.com. Wstęp na konferencje jest bezpłatny. Obowiązuje limit osób.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 03.06.2020