15 lipca – Dzień Bez Telefonu Komórkowego

15 lipca obchodzimy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Jest to nieformalne święto, które zainicjowali Internauci. Telefony komórkowe zdominowały współczesną cywilizację. Można z nich dzwonić, esemesować, robić zdjęcia, obsługiwać pocztę elektroniczną, korzystać z Internetu w każdym miejscu i o każdej porze.  Wiele osób już nie wyobraża sobie świata bez nich. A może jednak? 

 

Historia połączeń bezprzewodowych sięga lat 40. XX wieku. Pierwsze aparaty telefoniczne były montowane wówczas w samochodach przez inżynierów z Bell Labs w Stanach Zjednoczonych. Nie były tak mobilne jak współczesne „komórki”, ograniczały się jedynie do aut, w których się znajdowały. Dopiero w 1973 roku Motorola wyprodukowała pierwszy w pełni przenośny telefon komórkowy. Jego wymiary nie pozwalały co prawda na noszenie go w kieszeni. Ważył ponad kilogram i miał długość prawie 23 cm. Dzisiaj, niemal pół wieku później, liczba aktywnych kart SIM w Polsce przekracza liczbę mieszkańców kraju. Telefony komórkowe nie służą też już jedynie do wykonywania połączeń. Wachlarz ich zastosowań jest niezwykle szeroki i zwiększa się z każdym wypuszczanym na rynek nowym modelem. Coraz częściej także słowo „komórka” zastępowane jest nazwą „smartfon”.

Dzień Nikoli Tesli

Wydaje się, że tak wielofunkcyjne urządzenia mogą mieć jedynie plusy. Niestety, każdy kij ma dwa końce. Pojawienie się telefonów komórkowych przyniosło także problemy, głównie natury zdrowotnej.  Dla niektórych telefony mobilne stały się wręcz nałogiem. „Fonoholizm” dotyka głównie młodzieży. Komórki rozpraszają uwagę kierowców, co niejednokrotnie doprowadza do wypadku. Mają także często negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne.

SMS-owa szyja czy dyskopatia: sprawcą tych schorzeń może być tak niewinne urządzenie, jak telefon – mówi lek. Przemysław Rychtik z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center – Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego to świetna okazja, by mówić o profilaktyce. Kluczem do sukcesu jest umiar w korzystaniu z urządzenia, a zmianie nawyków sprzyjają wakacje – dodaje ekspert.

Dzień chodzenia do pracy inną drogą

Nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa. SMS’owa szyja może powstać w wyniku przeciążenia mięśni i stawów kręgosłupa szyjnego.

Średnia waga ludzkiej głowy to ok. 5,5 kg. Ciągłe pochylanie się nad telefonem może wywoływać uczucie „wbijania szpilek” w kark, napięcie mięśni kręgosłupa, przeszywający ból podczas dotykania uchem ramienia. Nawet 15-stopniowe nachylenie głowy wywołuje już nacisk na kark o sile 12 kg, a przy maksymalnym nachyleniu– nawet 30 kg. Dłuższe przebywanie w takiej pozycji prowadzi nie tylko do bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Objawy mogą być znacznie poważniejsze. Niektóre osoby mają problem z oglądaniem się za siebie czy skręcaniem głowy w lewo lub prawo. Docelowo mogą pojawić się także bóle głowy o charakterze napięciowym, a nawet dyskopatia. Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego, która dotyka odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Prowadzi do niej siedzący tryb życia.

Zbyt częste i długie korzystanie z telefonu komórkowego może prowadzić także do problemów z dłońmi. Najczęściej wywołuje deformacje wywołane długotrwałym niefizjologicznym ułożeniem nadgarstków. Monotonne ruchy dłoni przeciążają mięśnie, wpływają negatywnie na stawy i tkanki miękkie. Schorzenia te mogą wywoływać mrowienie w dłoniach, ból, obrzęk i sztywność nadgarstka, a także bóle kciuka.

Z okazji tego intrygującego święta, jakim jest Dzień Bez Telefonu Komórkowego, eksperci z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center sformułowali kilka rad pozwalających uniknąć problemów ortopedycznych związanych z nadmiernym używaniem smart fonów. Podstawą jest ograniczenie czasu spędzanego nad telefonem. W trakcie korzystania urządzenie powinno być na wysokości wzroku, co wyeliminuje pochylanie szyi do przodu. Należy unikać utrzymywania jednostajnej pozycji przez dłuższy czas i co pół godziny robić kilkuminutowe przerwy. Zamiast pisania na telefonie lepiej korzystać z funkcji „voice recognition”, czyli dyktowania wiadomości i ich odczytywania. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z aplikacji, które pozwalają na używanie telefonu za pośrednictwem komputera – odpowiednie ustawienie ekranu i klawiatury zapewni bardziej ergonomiczną pozycję ciała. W wolnych chwilach dobrze jest aktywizować stawy kręgosłupa. Regularna gimnastyka angażująca mięśnie szyi i barków pomaga nieco zniwelować skutki jednostajnej pozycji nad telefonem. Warto też pamiętać, by – rozmawiając przez telefon – zmieniać rękę, którą trzymamy urządzenie. A najlepiej korzystać z zestawu słuchawkowego.

 

Chociaż w ogólnym rozrachunku komórki przynoszą wiele pożytku i ułatwiają codzienne życie, to potrafią też szkodzić zdrowiu. Warto więc czasem podjąć świadomą decyzję o choćby chwilowym zrezygnowaniu z ciągłego „siedzenia z głową w telefonie”. Dzień Bez Telefonu Komórkowego jest idealną okazją do tego, by  odłożyć telefon i cieszyć się swobodą ruchów. Może także sprzyjać rozejrzeniu się wokół, bo poza ekranem telefonu świat także jest ciekawy, i piękny.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 14.07.2020, akt. 14.07.2023