Dzień Babci, Dzień Dziadka

Obchodzone corocznie święta babci i dziadka to wyjątkowe dni nie tylko dla dziadków ale i ich wnucząt. 21 i 22 stycznia czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka to idealna okazja na uhonorowanie tych ważnych osób.

Babcie i dziadkowie to wyjątkowe osoby w życiu każdego. Są równie ważni jak rodzice i z pewnością bardziej pobłażliwi. Wychowują wnuki od najmłodszych lat. Przekazują swoją  wiedzę, rozpieszczają, opowiadają niesamowite bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Z babcinej kuchni nikt nie wychodzi głodny i zawsze znajdzie się dla wnuka jeszcze jeden kawałek pysznego, domowego ciasta. Dziadek widział i wie tak wiele, że chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i ciekawymi historiami.

Tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Babci sięga kilkudziesięciu lat. Pomysł utworzenia święta pojawił się w 1964 roku, w tygodniku „Kobieta i życie”, poźniej zaczął popularyzować go „Express Poznański”. Data Dnia Babci została wyznaczona w 1965 roku. 21 stycznia tego roku na jednej z poznańskich scen występowała wielka ówczesna gwiazda kina i teatru – Mieczysława Ćwiklińska. Artystka miała już wówczas 85 lat. Na koniec występu redaktor „Expressu Poznańskiego” Kazimierz Flieger wręczył jej kwiaty oraz tort, ogłaszając jednocześnie o ustanowieniu daty 21 stycznia Dniem Babci. Poznańska idea wprowadzenia nowego święta dość szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju.

Święto Dnia Dziadka pojwiło się w Polsce niemal dwie dekady później. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku zapożyczone zostało prawdopodobnie z Ameryki. Popularność w Polsce zyskało równie szybko jak Dzień Babci i stało się równie piękną tradycją.

Od ponad pół wieku każdy szczęśliwie posiadający wnuki w te wyjtkowe dwa dni może wysłuchać życzeń. Dzieci wykonują z tej okazji ręcznie malowane laurki i upominki, by oddać należny hołd ukochanym dziadkom. Tradycją stało się też przygotowywanie okolicznościowych przedstawień w przedszkolach i szkołach.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 21.01.2020

 

Related Post