Dyskont rozlicza się z fiskusem

 

Jeronimo Martins Polska – właściciel popularnej sieci dyskontów “Biedronka”, rozliczył się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Do kasy państwowej wpłynęła z tego tytułu znaczna kwota.

CIT w odróżnieniu od popularnego PIT jest podatkiem od dochodów, które płacą osoby prawne, a więc m. in. spółki prawa handlowego.

Jeronimo Martins Polska – portugalska firma prowadząca w Polsce sieć dyskontów “Biedronka” zapłacił za rok 2017 podatek dochodowy (CIT) w wysokości 460,14 mln zł.

To oznacza wzrost opodatkowanego dochodu Biedronki 12,4% w stosunku do roku 2016.

Sieć stara się zminimalizować straty w obrocie wynikające z ustawy ograniczającej handel. W piątek i sobotę 6 i 7 kwietnia br. we wszystkich sklepach sieci ponad 2 tysiące produktów można było kupić taniej o wartość podatku VAT. Akcja obejmowała artykuły z wybranych kategorii, takich jak: nabiał i tłuszcze, płatki śniadaniowe, wszystko w słoikach, karmy dla zwierząt oraz kosmetyki.

– “W dniach 6-7 kwietnia sklepy Biedronka w całym kraju odwiedziło więcej klientów niż zazwyczaj, i dokonywali oni większych zakupów niż standardowe, co szczególnie było widoczne w kategoriach produktowych objętych promocją bez VAT” –  mówi kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w JMP, Arkadiusz Mierzwa.

Sieć odnotowała kilkuprocentowy wzrost liczby klientów w dniach 6-7 kwietnia względem wcześniejszych weekendów.

Około 55% z nich skorzystało z promocji “bez VAT”.  5,22 mln paragonów z tych dwóch dni zawierało przynajmniej jeden artykuł objęty promocją.

Biedronka to największa sieć detaliczna w Polsce. Na koniec 2017 roku sieć Biedronka liczyła 2 823 sklepów, tj. o 101 więcej niż rok wcześniej. Powierzchnia sklepów wzrosła do 1,86 mln m2 z 1,77 mln m2 na koniec 2016 r.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 10.04.2018