Wraz z końcem sierpnia rolnicy świętują zwykle dożynki, a polska żywność wzbogaca półki sklepowe. Stąd nieprzypadkowa data Dnia Polskiej Żywności, przypadającego na 25 sierpnia. To święto obchodzone jest od 2013 roku. Inicjatorami święta są organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
Ten dzień ma przypominać jak bogata jest oferta polskich producentów i promować polskie produkty. To także okazja, by zapoznać się głębiej z lokalną kuchnią. Kuchnia polska kojarzy się zwykle z gołąbkami, kotletem schabowym, czy pierogami. Jednak każdy region ma swoje charakterystyczne potrawy, nawiązujące do historii.
Restauracje i sklepy przygotowują zazwyczaj z tej okazji specjalne oferty i menu. Organizowane są także degustacje oraz konkursy w wielu polskich miastach.
Polacy także w codziennym życiu coraz chętniej sięgają po polskie produkty. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” w 2018 roku przygotowała raport, z którego wynikało, że ponad 80 proc. konsumentów coraz częściej zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktu.
Jak rozpoznać kraj pochodzenia danego produktu? Zazwyczaj na opakowaniu są podawane takie informacje, ewentualnie są oznaczane specjalnymi certyfikatami. Gdy identyfikacja nie jest możliwa – można skorzystać z aplikacji na telefonie. Jest ich coraz więcej i mają możliwość skanowania kodu kreskowego.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 23.08.2019