Destrukcja pożądania

 

“Neapol spowity tajemnicą” to najnowszy film reżysera Ferzana Özpetka. Jest to mroczny dreszczowiec o niekontrolowanym pożądaniu i brutalnej zbrodni.

Akcja filmu „Neapol spowity tajemnicą” jak sama nazwa wskazuje rozgrywa się się w słonecznym Neapolu. Lekarka patolog podczas udziału w okultystycznej ceremonii, poznaje mężczyznę, który ją zafascynowana, tak bardzo, że zaprasza go do siebie do domu, aby oddać się namiętności.

Następnego dnia, ku swojemu przerażeniu, kobieta orientuje się, że ciało człowieka, którego sekcję zwłok ma przeprowadzić to mężczyzna, z którym spędziła upojna noc.

Od policji lekarka dowiaduje się, że zamordowany posiadał jej nagie zdjęcia. Kobieta postanawia na własną rękę zbadać okoliczności tajemniczej i brutalnej śmierci mężczyzny. Wtedy pojawia się człowiek, który wygląda dokładnie tak samo, jak jej kochanek.

W filmie „Neapol spowity tajemnicą” w rolach głównych występują Giovanna Mezzogiorno („Miłość w czasach zarazy”, „Okna”, „Zwycięzca”) oraz Alessandro Borghi, gwiazda głośnego serialu kryminalnego „Suburra” oraz psychologicznego dramatu „The Place”.

Reżyserem dreszczowca jest Ferzan Özpetek znany polskiej publiczności m.in. z takich filmów jak „Mine vaganti. O miłości i makaronach”, “Zapnijcie pasy” (z udziałem polskiej aktorki Kasi Smutniak), „Okna”, „On, ona i on” czy „Noc w haremie”.

Przygoda Ferzana Özpeteka z filmem rozpoczęła się od asystowania Massimo Troisi’emu na planie komedii „Scusate il ritardo”. Jako reżyser zadebiutował w 1997 włosko-hiszpańsko-turecką koprodukcją „Hamam – łaźnia turecka”. Film trafił na ekrany w w ponad 20 państwach i został pozytywnie odnotowany. Dwa lata później nakręcił „Noc w haremie” ciepło przyjętą przez krytykę filmową. W 2003 roku wyreżyserował film „Okna”, wyróżniony m. in. pięcioma statuetkami David di Donatello, Kryształowym Globusem w Karlowych Warach i nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pozycję artystyczną Özpeteka ugruntowały kolejne tytuły takie jak „Święte serce” (2005) czy „Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą” (2007). W 2008 roku reżyser po raz pierwszy nakręcił film nie według własnego scenariusza, lecz adaptując powieść Melanii Gaii Mazzucco „Un giorno perfetto”, dzięki czemu otrzymał nominację do weneckich Złotych Lwów. Sukces artystyczny i komercyjny przyniosła Özpetekowi komedia „Mine vaganti. O miłości i makaronach” (2010) wyróżniona Nagrodą Jury na Tribeca Film Festival.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 18.07.2018

Fot. materiały dystrybutora