Czuwają przez całą dobę

 

14 sierpnia w Polsce to święto branży energetycznej, czyli Dzień Energetyka. Energetyka zajmuje się wytwarzaniem dostępnych form energii. Może występować w dwóch postaciach: elektrycznej i cieplnej.

 

Do 1991 roku Dzień Energetyka obchodzono we wrześniu. Jednak potem ogłoszono św. Maksymiliana Marii Kolbego jako patrona energetyków. Św. Maksymilian Kolbe 14 sierpnia zginął w obozie koncentracyjnym, stąd obecny termin tego święta.

Dzień Energetyka ma także przypominać, że enegetycy muszą czuwać właściwie 24 godziny i być w gotowości w przypadku awarii.

Szczególnie z trudnymi sytuacjami zmagają się w przypadku złych warunków atmosferycznych. Wtedy narażają swoje zdrowie, a czasem i życie, by przywrócić dostęp do prądu w gospodarstwach domowych i innych miejscach.

 

Energetyka to także ważna gałąź polskiego przemysłu. Zapotrzebowanie na energię jest duże, a infrastruktura wymaga ciągłego rozwoju. Coraz częściej podnoszona jest kwestia ochrony środowiska, a jednym z problemów są również wahające się ceny energii w Unii Europejskiej. W sferze energetyki decydowane są także kwestie w sprawie dysponowania węglem, czy gazem. W 2009 roku Rada Ministrów przyjęła aktualnie obowiązujący dokument „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”.

W Polsce wśród największych grup energetycznych są: Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron – Polska Energia, Grupa Energetyczna Centrum Enea i Grupa Energetyczna Północ – ENERGA.

 

Przy okazji Dnia Energetyka w Polsce organizowane są festyny tematyczne. Odbywają się także specjalne uroczystości.

Dzień Energetyka obchodzony jest także m. in. w Armenii, Białorusi, Kirgistanie, Rosji i na Ukrainie.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 12.08.2019