Czas Frankofonii

Koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, wernisaże, wieczory literackie i kulinarne są w programie Festiwalu Frankofonii, który w marcu br. zagości w kilkunastu polskich miastach.

Pojęcie „frankofonia” narodziło się w 1880 roku i dotyczy obszaru geograficznego, na którym mówi się po francusku.

Na całym świecie tego języka używa 274.000.000 ludzi, a jako obcego uczy się go 49.000.000. Francuski jest drugim językiem ojczystym i drugim najczęściej używanym obcym w Unii Europejskiej. Jest to trzeci język używany w biznesie, po angielskim i chińskim. Zna go milion Polaków.

“Wydarzenie ma poprzez rozmaite formy kultury popularyzować język francuski.

Mamy nadzieję, że obcowanie ze sztuką krajów frankofońskich skłoni kolejnych Polaków do nauki języka Moliera.

W ramach miesiąca Frankofonii miłośnicy naszego języka mogą dzielić się swoimi sugestiami dotyczącymi jego rozwoju poprzez portal: monideepourlefrancais.fr” – oświadczył Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.

Organizatorami szóstej edycji Festiwalu Frankofonii w Polsce są ambasady: Belgii, Demokratycznej Republiki Konga, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju; Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.

W ramach tegorocznego Festiwalu Frankofonii, który rozpocznie się 1 marca i potrwa do końca miesiąca będzie można zobaczyć m.in. przedstawienia „Dziewczynka z zapałkami” (reż. Julia Annen) oraz „Fanny” (reż. Marcel Pagnol), a także filmy „Czas Anny” (reż. Greg Zgliński, „Dalida. Czas na miłość” w (reż. Lisa Azuelos) oraz „Paryż na bosaka” (reż. Dominique Abel i Fiony Gordon). Zapewne nie tylko melomanów przyciągną koncerty grupy Marc Perrenoud Trio oraz Juliana Santoriusa. Miłośników literatury powinno zainteresować spotkanie dotyczące wpływu twórczości Gustave’a Flauberta na prozę światową. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest pod adresem internetowym: facebook.com/frankofonia

Obchodzony 20 marca Światowy Dzień Frankofonii upamiętnia utworzenie przed 48-laty pierwszej międzyrządowej organizacji Frankofonii: Agencji ds. współpracy kulturalno-technicznej, później przemianowanej na Międzynarodową Organizację Frankofonii. Zrzesza ona obecnie 57 państw i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów (w tym Polskę).

/TO-RT/ 22.02.2018