Chcą wrócić do Polski

 

Ruch na granicy z Ukrainą nie zamiera. Ukraincy, którzy zakończyli już pracę w Polsce, zostali zapytani przez Personnel Service czy widzą możliwość powrotu do naszego kraju w celach zarobkowych.

Aż 62% Ukraińców deklaruje, że chce ponownie przyjechać do Polski w celach zarobkowych.

Dla ukraińskich pracowników powodem przyjazdu do Polski, który wymieniają najcześciej,  jest bliskość geograficzna, która pozwala na częste odwiedziny rodziny (54% wskazań).

– “Finanse są jednym z najważniejszych powodów emigracji. Wyższe zarobki czy możliwość rozwoju zawodowego przyciągają pracowników. Kiedy jednak wybieramy docelowe miejsce wyjazdu, dochodzą argumenty emocjonalne. Zostawiając swoją rodzinę i znajomych, zastanawiamy się m.in. nad tym, jak łatwo będzie nam do nich wrócić w razie potrzeby. Widać to wyraźnie w naszym badaniu. Pracownicy z Ukrainy decydują się na pracę w Polsce, bo mają do nas blisko. To właśnie na tym nasz kraj wygrywa z innymi rynkami w walce o pracowników ze Wschodu. Oczywiście, zarobki też są ważne. W Polsce Ukrainiec zarobi nawet czterokrotność ukraińskiej pensji” – powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Pracownicy zza wschodniej granicy dobrze się u nas czują – wynika z raportu “Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”. Poza bliskością geograficzną obu Państw na drugim miejscu ankietowani wskazali korzystną wysokość zarobków (44%) oraz niską barierę językową (34%). Ta ostatnia ma również duże znaczenie dla pracodawców bo pozwala na szybkie wdrożenie pracownika.

Dla 3 na 10 obywateli Ukrainy istotna jest również obecność w Polsce rodziny lub znajomych, a co piąty badany docenia także dużą liczbę ofert pracy.

7% osób zwraca uwagę na stabilną sytuację polityczno-gospodarczą Polski. Również 7% docenia bliskość kulturowo-społeczną naszych narodów. Jedynie 5% ankietowanych jako powód wyboru Polski wskazało brak możliwości wyjazdu do innego kraju europejskiego.

Dwóch na trzech Ukraińców poszukując pracy w naszym kraju, wykorzystuje kontakty swojej rodziny oraz znajomych z Ukrainy. Jedynie 10% zainteresowanych pracą w naszym kraju korzysta z usług polskich agencji zatrudnienia działających na Ukrainie. Jeszcze mniej osób szuka pracy poprzez przeglądanie ogłoszeń polskich pracodawców oraz social mediów (odpowiednio 6% i 5%).

Ukraina liczy około 45 milionów mieszkańców. Według danych MFW nominalne PKB Ukrainy w 2015 roku to 90,62 miliardów dolarów co w przeliczeniu na osobę wynosi 2002 dolarów rocznie. Jest to najniższy po Mołdawii wynik w Europie, porównywalny z takimi krajami jak Kongo, Wietnam czy Sudan. Szacuje się, że w Polsce może przebywać obecnie około 2 milionów obywateli Ukrainy.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /MAN/ 10.04.2018