Caritas wspiera Bejrut

 

W ubiegłym tygodniu Bejrut został dotknięty przez wybuch chemikaliów w miejscowym porcie. Wypadek spowodował ogromne zniszczenia i spustoszenie. Miasto przypomina strefę działań wojennych. Ponad 300 000 ludzi pozostało bez dachu nad głową. W związku z tragedią, która dotknęła mieszkańców Bejrutu, Caritas Polska we współpracy z Caritas Liban rusza z pomocą osobom poszkodowanym.

Bejrut jest zniszczony, są ofiary śmiertelne, wielu mieszkańców straciło domy, pracę, wszystko. Dostarczamy ludziom jedzenie, leki, środki opatrunkowe, zapewniamy pomoc psychologiczną. Sprzątamy drogi i domy ze szkła, które zalega dosłownie wszędzie – opowiada Rita Rhayem, dyrektor generalna Caritas Liban.

Nadal pojawiają się nowe dane dotyczące poszkodowanych. Dotychczas potwierdzonych zostało 159 ofiar śmiertelnych i ponad 6 000 osób rannych. Straty materialne szacowane są na 10-15 miliardów dolarów.

– Domy w połowie miasta są uszkodzone, sparaliżowane zostało funkcjonowanie trzech szpitali, nie wspominając o katastrofalnych zniszczeniach samego portu, przez który dotychczas przechodziło nawet 60% importowanych przez Liban dóbr. Mimo ryzyka zawalenia się wielu domów, część mieszkających w nich rodzin nie chce opuszczać swoich mieszkań, obawiając się kradzieży – wylicza Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska. Organizacja od razu po wypadku włączyła się w akcję pomocową prowadzoną przez społeczność międzynarodową.

– Obecnie wciąż najbardziej potrzeba żywności, pomocy medycznej, schronienia, wsparcia psychologicznego. W dalszym ciągu są osoby, których los jest nieznany, a ich najbliżsi czekają na jakąkolwiek wiadomość. Za kilka tygodni rozpocznie się pomoc o charakterze infrastrukturalnym, wsparcie poszkodowanych rodzin w przeprowadzeniu remontów ich domów – wyjaśnia Marianna Chlebowska.

Caritas Liban od początku wspiera poszkodowanych. Dotychczas wydano potrzebującym ponad 20 000 posiłków. Wolontariusze oferują pomoc w sprzątaniu 240 domów, dwóch szkół oraz kościoła. W dzielnicy Al-Aszrafijja ustawiono dwa namioty, w których lekarze, pielęgniarki i psychoterapeuci przyjmują osoby z drobnymi obrażeniami. Każdy komu mogą udzielić pomocy, może się zgłosić by odciążyć przepełnione szpitale, do których kierowane są cięższe przypadki.

Caritas Polska na pomoc mieszkańcom Bejrutu przeznaczyła 100 000 zł z własnych środków. Prowadzona jest także zbiórka funduszy na ten cel, dzięki której od 5 sierpnia udało się zebrać 550 000 zł. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wiernych, by najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, uczynić dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Arcybiskup podziękował również polskim strażakom i medykom, którzy pomagali na miejscu katastrofy i nawoływał do modlitwy za poszkodowanych. Poinformował też o zbiórce pieniędzy, która będzie prowadzona tego dnia przed kościołami i kaplicami w całej Polsce. Środki finansowe pozyskane od wiernych zostaną przekazane za pośrednictwem  Caritas Polska na rzecz osób poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w programie „Między Ziemią a Niebem” zapowiedział wydelegowanie do Bejrutu specjalnego wysłannika. Osoba ta, będąc na miejscu wydarzenia ma ocenić aktualne potrzeby. Ksiądz Iżycki poinformował również o działaniach, które podejmowane są, by zaangażować do pomocy partnerów wspierających na dużą skalę akcje pomocowe Caritas Polska prowadzone w Polsce.

Prowadzoną przez Caritas Polska zbiórkę funduszy na rzecz poszkodowanych w Bejrucie można wesprzeć na trzy sposoby

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/bejrut

  • Wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: BEJRUT)

  • Wysyłając SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 12.08.2020