Bakterie w mielonce

Sanepid wycofał ze sprzedaży „Mielonkę Tyrolską” Krainy Wędlin dostępną w sieci sklepów Biedronka. Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, w jednej z partii tego popularnego produktu wykryto bakterie Listeria monocytogenes, które mogą prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Producent wędlin, firma Sokołów, dystrybuuje swoje produkty m.in. do sieci sklepów Biedronka. Jak wykazały przeprowadzone niedawno przez Inspekcję Weterynaryjną badania, w jednej z partii znajdowały się szkodliwe dla zdrowia bakterie powodujące listeriozę. Wyniki badań dotyczą „Mielonki Tyrolskiej” Krainy Wędlin. Badania zlecone przez firmę Sokołów, a także zlecone do zewnętrznych laboratoriów przez Jeronimo Martins Polska, nie wykazały obecności bakterii w pozostałych partiach produktu.

W trosce o zdrowie konsumentów Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie oraz nakazał wycofanie ze sprzedaży „Mielonki Tyrolskiej”, 270 g, o numerze partii: 02035S oraz terminach do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020. Proces wycofywania nadzorowany jest przez pracowników Sanepidu. Klienci, którzy zdążyli zakupić produkt z danej serii powinni od razu się go pozbyć, a w przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak podano w ostrzeżeniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego: „Listerioza stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Jej czynnikiem etiologicznym jest Listeria monocytogenes. Bakterie Listeria wydalane są z kałem zakażonych zwierząt. Są one szeroko rozpowszechnione w środowisku, a ogniska zatruć pokarmowych przez nie wywoływane są rejestrowane na całym świecie.”

Okres inkubacji bakterii Listeria monocytogenes wynosi około 3 tygodni. Po tym czasie mogą pojawić się objawy listeriozy. U kobiet ciężarnych mogą wystąpić objawy grypopodobne lub wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dojść do obumarcia płodu oraz poronień, a także wrodzonej listeriozy u noworodka. Osoby starsze zakażone bakterią narażone są na zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu lub sepię. U osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 07.08.2020

Foto źródło biedronka.pl