Amsterdam chce postawić na pojazdy elektryczne

 

 

W Amsterdamie założono, że do 2030 roku po mieście będą poruszały się tylko… pojazdy elektryczne.

 

Najpierw do 2022 roku po stolicy Holandii mają jeździć autobusy i autokary z silnikami elektrycznymi. Następnie do 2030 roku ma zostać wprowadzony zakaz dla wszystkich pojazdów wysokoemisyjnych.

 

“Dążymy do zapewnienia czystego powietrza w Amsterdamie poprzez uwolnienie od emisji z ruchu drogowego i ograniczenie innych źródeł. Dla miasta jest to kwestia zdrowotna z bezpośrednim odwołaniem do realizacji założeń klimatycznych” – tłumaczy Sharon Dijksma, zastępca burmistrza Amsterdamu.

 

Wśród holenderskich polityków panuje przekonanie, że takie działania wydłużą średnią długość życia obywateli średnio przynajmniej o trzy miesiące. Ponadto emisja dwutlenku węgla ma zmniejszyć się nawet o 9 proc. Amsterdam już posiada pięć stref, gdzie zakazane są pojazdy powodujące zanieczyszczenie środowiska. Te strefy mają zostać rozszerzone, a przepisy mocno zaostrzone.

 

Wcześniej podobne działania podjęło Mexico City, które ma plan, by całkowicie zabronić używania wysokoemisyjnych maszyn do 2025 roku. W tym kierunku idą także takie miasta jak Ateny, Madryt czy Paryż. Londyn z kolei nakłada wysokie opłaty na pojazdy, które nie spełniają norm, a wkraczają do centrum.

 

Mieszkańcy Amsterdamu są zachęcani do przestawienia się na pojazdy elektryczne specjalnymi dotacjami i kampaniami społecznymi.

 

To co może stanowić problem, to konieczność postawienia wielu nowych punktów do ładowania pojazdów. Przeniesienie się wyłącznie na pojazdy elektryczne może być także niemożliwe dla wielu mieszkańców przez kwestie finansowe. Choć decyduje się na to coraz więcej firm prywatnych, chociażby taksówkowych. W Amsterdamie jest na razie 17 000 samochodów elektrycznych. W ciągu trzech lat ta liczba ma wzrosnąć nawet czterokrotnie.

 

Holandia od kilku lat coraz szerzej otwiera się na niskoemisyjne źródła energii. Tworzy coraz więcej elektrowni gazowych oraz farm wiatrowych i słonecznych, z których wykorzystywana jest energia.

 

Źródło: CNN

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 26.08.2019