Ambasador USA dotrzymała słowa

 

Kwestia zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych była kluczowa dla Georgette Mosbacher – amerykańskiej ambasador w Polsce.

Wszyscy bowiem doskonale pamiętamy, jak pani ambasador wielokrotnie powtarzała, że nie zawiedzie Polaków i że sprawa związana z wizami zostanie w końcu załatwiona.

Pani ambasador poinformowała mnie, że (…) Polska została przyjęta do programu bezwizowego i że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

 

***

 

Kiedy 12 lipca 2018 roku amerykański Senat zatwierdził wybór Georgette Mosbacher na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, to nikt specjalnie nie pokładał nadziei na to, ze wizy kiedykolwiek zostaną zniesione. Zwłaszcza, że rozmowy na temat podróżowania Polaków do Ameryki bez wiz od zawsze budziły wiele kontrowersji i sprzeczności.

Jan Dziedziczak (poseł Prawa i Sprawiedliwości) na antenie Polskiego Radia powiedział, że to wielki sukces polityki nie tylko obecnego rządu, ale także samego prezydenta USA Donalda Trumpa

Zniesienie wiz to dowód bardzo dobrych, kwitnących relacji polsko-amerykańskich. Nigdy w ciągu 30 lat nie było takiej intensyfikacji i tak dobrych relacji. To naprawdę po 30 latach się stało za naszych rządów. Poprzednie nie umiały tej polityki tak poprowadzić – zaznaczył poseł.

Jak wyjaśnił, zmiana podejścia do Polski i Polaków wynika z tego, że Donald Trump zdaje sobie sprawę z faktu, że zwycięstwo w 2017 roku zawdzięcza Polonii amerykańskiej. – Jego sztab wie, że musi zabiegać o interesy Polski, żeby przekonać do siebie tę decydującą grupę Polonii amerykańskiej – dodał Jan Dziedziczak.

 

***

Od 11 listopada bez trudu więc można będzie planować zwiedzanie Stanów Zjednoczonych.

Konieczna jednak będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA), biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni oraz bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA. Cena rejestracji w tym systemie to 14 dolarów (około 55 zł). Opłata za wizę turystyczną lub biznesową wynosi obecnie 160 dolarów (około 617 zł). Podróżni z wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać. Rekomenduje się dokonanie procedury ESTA na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA. Zgoda w systemie ESTA dotyczy pobytu do 90 dni i jest wydawana na dwa lata (w tym czasie można odwiedzić USA dowolną ilość razy, ale żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni). Po dwóch latach konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA. Autoryzacji w systemie ESTA nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które „miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA” – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

Trzeba także pamiętać, że o wpuszczeniu polskiego obywatela na teren Stanów Zjednoczonych ostatecznie będzie decydować urzędnik na lotnisku.

 

Agencja Informacyjna

Ewelina RubinsteinAgencja Informacyjna, 8.11.2019

 

 


Ewelina Rubinstein (Perry)

 – dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. W 2014 roku zadebiutowała mini-powieścią , dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”.W kwietniu br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się jej najnowsza publikacja, której jest współautorką. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich, amerykańskich czasopism oraz portalach internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską, ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie oraz z jedną z gazet z San Francisco. Wielokrotnie nagradzana i nominowana w krajowych konkursach dziennikarskich.

Related Post