72. rocznica urodzin Krzysztofa Kolbergera

 

Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów kina i teatru drugiej połowy XX wieku. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji. W obrazach takich jak  “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” czy „Pan Tadeusz”, gdzie wcielił się w rolę samego wieszcza, Adama Mickiewicza. 13 sierpnia 2020 roku mijają 72 lata od narodzin Krzysztofa Kolbergera.

Krzysztof Kolberger urodził się 13 sierpnia w 1950 roku w Gdańsku. Uczęszczał do IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, które obecnie, od 21 stycznia 2015 roku nosi jego imię. Następnie uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył  w 1972 roku i w tym samym roku zadebiutował na deskach Teatru Śląskiego, a następnie zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Tam zagrał m.in. w „Dziadach”, „Wacława dziejach” oraz w „Weselu”. Współpracę z telewizją rozpoczął w 1974 roku od seriali „Ile jest życia” oraz „S.O.S.”, a także filmu „ Koniec babiego lata”.

Krzysztof Kolberger zajmował się także reżyserowaniem. Wystawił m.in. „Krakowiaków i górali” w Operze Wrocławskiej, a później w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Również w Poznaniu wystawił sztukę „Nędza uszczęśliwiona”. Jego kolejnymi reżyserskimi produkcjami były „Żołnierz królowej Madagaskaru” oraz „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Jako aktor i reżyser Krzysztof Kolberger współpracował także z Teatrem Polskiego Radia. W pamięci słuchaczy Programu I Polskiego Radia zapisał się recytując wiersze w ramach cyklu „Strofy dla Ciebie”. Polskie Radio nagrodziło za działalność radiową Złotym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem, nagrodą przyznawaną aktorom słuchowisk.

Poza aktorstwem i reżyserią Kolberger wydał także w 1988 roku wyreżyserowany przez siebie album muzyczny. Płyta zatytułowana „Bajki dla Natalki” jako pierwsza w historii polskiej fonografii zdobyła status platynowej.

Krzysztof Kolberger zagrał w wielu spektaklach, filmach i serialach. Wśród nich są m.in. tytuły takie jak: W pustyni i w puszczy, Ekstradycja, Kuchnia polska, Dwa księżyce, Twarze i maski, Katyń, Sfora, Oficer czy Mniejsze zło. Udzielał także głosu wielu postaciom w różnych filmach.

Sam Krzysztof Kolberger uważał, że jednym z najważniejszych powierzonych mu aktorskich zadań w karierze, było odczytanie w Telewizji TVN testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005 roku. Kolberger wystąpił także u boku Krystyny Tkacz, Beaty Rybotyckiej i Krzysztofa Gosztyły jako narrator i solista w „Mszy Polskiej” Hadriana F. Tabęckiego, do słów ks. Twardowskiego.

Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia 2011 roku, po wielu latach zmagań z rakiem nerki. Bezpośrednią przyczyną śmierci aktora była niewydolność krążenia. Został pochowany 13 stycznia 2011 roku na Cmentarzu Powązkowskim.

Poniżej znajduje się link do filmu, na którym Krzysztof Kolberger czyta fragment “Sekretów Życia” poematu Juliusza Erazma Bolka. Na fortepianie gra Anna Maria Huszcza, produkcja www.parapix.pl:

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 11.08.2020, akt. 09.08.22