60 lat jazzu

 

Może trudno w to uwierzyć, ale to już sześćdziesiąta edycja Jazz Jamboree Festival. Jest to jedno z najbardziej kultowych wydarzeń artystycznych w Polsce. Festiwal jest też jednym z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie.

Pierwszy Jazz Jamboree odbył się we wrześniu 1958 roku. Wydarzenie nazywało się wtedy “Jazz 58”. Autorem nazwy “Jazz Jamboree” jest Jerzy Skarżyński. Inicjatorem festiwalu był Leopold Tyrmand. Osobiście uczestniczył w dwóch pierwszych edycjach. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród muzyków z całego świata. Przeciąga też niezmiennie od lat fanów jazzu.

 

LX Jazz Jamboree odbędzie się w dniach 26 – 28 października 2018, w gościnnych salach Klubu „Stodoła” w Warszawie.

Planowany program koncertów

piątek – 26 października

Marcin Olak Imagine Nation feat. Liberty Ellman

(Liberty Ellman – guitar, Marcin Olak – guitar, Patryk Zakrocki – alto, electronics, Ksawery Wójciński – double bass, Hubert Zemler – drums)

Marcin Olak Imagine Nation feat. Liberty Ellman Imagine Nation to projekt łączący elementy współczesnej kompozycji z improwizacją. Muzycy wchodzący w skład zespołu grają jazz, ale tym razem spróbują wyjść poza mainstreamowy idiom. Lider zespołu, Marcin Olak, jest znany z łączenia współczesnej kameralistyki z jazzem, ale przez ostatnie lata eksperymentował z formami otwartymi. Imagine Nation to próba połączenia tych dwóch światów – z jednej strony muzyka precyzyjnie skomponowana i improwizacja dokładnie umieszczona w formie utworu, a z drugiej strony forma otwarta, bez żadnych narzuconych reguł, będąca w całości wynikiem spotkania muzyków, dziejąca się tu i teraz.

Marcin Masecki with Mike Marshall

(Marcin Masecki – piano, Mike Marshall – guitar, mandolin)

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, dyrygent, aktywista, warszawiak. Jest liderem lub członkiem wielu niezwykle zróżnicowanych projektów, jego znakiem rozpoznawczym wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków, oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową.

The Bad Plus

(Reid Anderson – double bass, Orrin Evans – piano, Dave King – drums)

Reid Anderson (kontrabas), Ethan Iverson (fortepian) i David King (perkusja) pod koniec zeszłego stulecia powołali do życia trio Bad Plus. Od samego początku zespół unikał łatwych kategoryzacji. Kreatywność kompozycji, nietypowe brzmienie i niezwykła smykałka do występów na żywo zyskały muzykom ogromną przychylność krytyki i rzesze fanów na całym świecie. Niezwykle płodne, działające w Nowym Jorku trio nieustannie łamie zastane w muzyce zasady i przekracza granice, łącząc różne gatunki i techniki. Trzech wybitnych muzyków grających w doskonałej harmonii od ponad dekady na nowo definiuje, czym może i powinno być muzyczne połączenie fortepianu, kontrabasu i perkusji. Dziesiąty album studyjny Bad Plus Inevitable Western pozostaje w zgodzie z założeniem towarzyszącym muzykom od początku, na którym brzmienia pop, blues i folk wplatane są w dźwięki klasycznych melodii i rytmicznych innowacji, tworząc najrzadsze z połączeń: inteligentną muzykę dla masowej publiczności.

Sobota – 27 października

Binker Golding Quartet

(Binker Golding – tenor saxophone, Joe Armon-Jones – piano, Sam Jones – drums, Dan Casimir – bass)

Ezra Collective

(Femi Koleoso – drums, TJ Koleoso – bass, Joe Armon-Jones – piano, Dylan Jones – trumpet, James Mollison – tenor saxophone)

Kwintet Ezra Collective udowadniają, że są prawdziwą siłą napędową londyńskiej sceny jazzowej. Ich muzyka z szacunkiem odnosi się do klasycznego jazzu, łączy afrobeat z hip hopem, a wszystko to podlane specyficznym brzmieniem angielskiej stolicy. Koncerty na żywo Ezra Collective to autentyczne performanse sceniczne charakteryzujące się wielką siłą i dynamiką. Po ich występach w maju 2016 w londyńskim klubie Boiler Room, grupę zasłużenie zaczęto określać jako „ pioniera nowej fali jazzu w Zjednoczonym Królestwie”. Ich debiutancki album z tego roku „ Juan Pablo: The Philosopher ” zdobył nagrodę dla najlepszego albumu jazzowego w cenionym Worldwide Awards. To kosmiczny. melanż wielu stylów z dominującym akcentem afobeatu, reggae i hip hopu.Całość zbudowana na tradycyjnych fundamentach, czego dowodem jest ich wersja słynnego „Spaceis the Place” z repertuaru Sun Ra, zamykające cały album. Ezra Collective to także laureaci nagrody radia Jazz FM w kategoriach „ Best Uk Jazz Act” oraz „ Live Experience of the Year”

Idris Ackamoor & The Pyramids

(Idris Ackamoor – alto and tenor saxophone, Sandra Poindexter – violinist, vocals, David Molina – guitar, percussions, vocals, Skyler Stover – electric, acoustic bass, vocals, Johann Polzer – drums, Victor Orlando – congas/percussions)

niedziela – 28 października

Uri Caine – solo

(Uri Caine – piano)

James Brandon Lewis Trio

(James Brandon Lewis – tenor sax, Luke Stewart – electric bass, Warren Trae Crudup III – drums)

James Brandon Lewis jest jednym ze współczesnych tytanów saksofonu tenorowego. Otrzymał pochwały od głównych kulturowych pism opiniotwórczych, takich jak Ebony Magazine, New York Times i zdobył szacunek wśrod różnych cenionych artystów. James dzielił scenę z takimi ikonami jazzu jak Benny Golson, Geri Allen, Wallace Roney, nagrodzoną Grammy piosenkarką Dorindą Clark Cole oraz z „Queen of Gospel Music”, Albertiną Walker. James pracował również z takimi nieustraszonymi artystami jak William Parker, Gerald Cleaver, Charles Gayle, Ed Shuller, Kirk Knuffke, Jason Hwang, Marilyn Crispell, Ken Filiano, Cooper Moore, Darius Jones, Eri Yamamoto, Federico Ughi, Kenny Wessel, Marvin „Bugalu” Smith i Sabir Mateen. Ponadto współpracował z taneczną firmą CircuitDebris pod kierownictwem Mersiha Mesihovica. James uczęszczał na Howard University i posiada dyplom magistra z California Institute of the Arts.

The Art Ensemble of Chicago

(Roscoe Mitchell – alto sax, soprano sax, sopranino sax, flute and percussion, Famoudou Don Moye – drums, congas, bongos and percussion, Hugh Ragin – trumpet, flugelhorn and piccolo trumpet, Tomeka Reid – cello, Junius Paul – double bass and objects)

The Art Ensemble of Chicago to legendarny zespół, którego źródła mają początek w wizji jego założyciela , Roscoe Mitchella, w Chicago pierwszej połowy lat sześćdziesiątych.

The Art Ensemble of Chicago słynie z integracji stylów muzycznych, które obejmują całą historię jazzu. Ich muzyczny wszechświat jest wzmacniany przez twórcze wykorzystanie unikalnych dźwięków i perkusji – małych instrumentów, tradycyjnych bębenków i gitar, gwizdków, rogów, dzwonków, marimby, gongów różnej wielkości i szeregu przeróżnych obiektów, które służą każdemu indywidualnemu muzykowi. Ich występy na żywo obejmowały wyszukane stroje, malowanie twarzy, rekwizyty, teatr, poezję, taniec.Wszystko po to, aby stworzyć wizualny i zmysłowy spektakl.

Organizatorzy LX Jazz Jamboree uprzedzają, że kolejność koncertów może ulec zmianie!

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 6.10.2018