3,4 miliona pasażerów już w pierwszym kwartale

 

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie w pierwszym kwartale 2018 obsłużył więcej pasażerów niż drugi stołeczny port lotniczy Warszawa-Modlin przez cały ubiegły rok.  

Przez pierwsze trzy miesiące 2018 roku warszawski port lotniczy obsłużył 3,4 mln pasażerów.

To wzrost o 15 % w stosunku do ubiegłego roku (w roku 2017  z Lotniska Chopina skorzystało niecałe 3 mln osób). W tym czasie w ruchu międzynarodowym uczestniczyło ponad 3 mln osób (wzrost o 20 proc.), a w ruchu krajowym 373 tys.

Stały wzrost pasażerów dotyczy wszystkich portów lotniczych w Polsce. W 2015 r. polskie lotniska obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, w 2016 r. pasażerów było już ponad 34 mln, a rok temu ok. 40 mln. Wzrost w 2017 r. wyniósł aż 18%, co jest drugim najlepszym wynikiem na świecie.

Specyfiką polskiego rynku lotniczego jest zdecydowana przewaga Lotniska Chopina nad pozostałymi portami.

W 2017  popularne Okęcie obsłużyło 15,7 mln osób  i odnotowało również największy z polskich portów 23-proc. wzrost.

Na drugim miejscu pod względem ruchu uplasowały się krakowskie Balice z wynikiem trzykrotnie niższym –  5,8 mln. Na trzecim miejscu w ubiegłym znalazł gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy z liczba 4,6 mln pasażerów. Kolejne polskie lotniska obsłużyły zdecydowanie mniej pasażerów – lotnisko aglomeracji śląskiej Katowice-Pyrzowcie to już tylko 3,9 mln pasażerów w ubiegłym roku, Warszawa-Modlin – 2,9 mln, Wrocław – 2.8 mln i Poznań 1,8 mln. Pozostałe polskie porty lotnicze obsłużyły poniżej miliona pasażerów. Stawkę zamykają lotniska w Zielonej Górze (16 tys. pasażerów) i Radomiu (10 tys. pasażerów).

W marcu na Lotnisku Chopina odprawiono ok. 1,2 mln podróżnych.

– Lotnisko Chopina ani na chwilę nie zwalnia tempa rozwoju. Nasz port konsekwentnie umacnia się na pozycji lidera w regionie – mówi Hubert Wojciechowski, Dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. – W okresie styczeń-marzec liczba obsługiwanych pasażerów wzrosła o blisko 15 procent w porównaniu z rokiem 2017, a udział pasażerów tranzytowych zbliża się do poziomu 30 procent. Potwierdza to dynamicznie rosnący potencjał przesiadkowy regionu Europy Środkowo-Wschodniej i potrzebę budowy dużego portu przesiadkowego w tej części Europy – dodaje Hubert Wojciechowski.

W sezonie letnim Lotnisko Chopina będzie dysponować ośmioma nowymi trasami regularnymi (razem oferowane będą 122) – do Bordeaux (Wizz Air), a także Norymbergi, Kowna, Skopje, Hanoweru, Zaporoża, Singapuru oraz Dubrownika oferowane przez PLL LOT. Do tego dojdzie dziewięć nowych połączeń czarterowych (łącznie oferowanych będzie 77): Djerba, Limnos, Gazipasa, Konstanca, Monastyr, Ohryda, Piza, Reus i Sewilla.

Łączna liczba pasażerów obsłużonych przez Lotnisko Chopina i podwarszawski Modlin to 18.8 mln pasażerów. Te imponujące wyniki bledną jednak jeśli zestawimy z największymi europejskimi lotniskami.  Port lotniczy Londyn-Heathrow obsłużył w ubiegłym roku 75 mln pasażerów, a madryckie lotnisko 50 mln. Planowany Centralny Port Komunikacyjny w założeniach ma w pierwszym etapie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 mln.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /EST/ 18.04.2018.

Fot. Dariusz Kłosiński