24 Wiosna Filmów

15 kwietnia 2018 roku startuje 24 Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów”. W programie przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach.

Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów” jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych otwierających wiosenny sezon. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”. „Wiosna Filmów rozpocznie się on 15 kwietnia 2018 roku i potrwa do 22. Wiele z proponowanych tytułów zaprezentowanych będzie widowni po raz pierwszy w Polsce.

W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Sundance, Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki.

Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

Obrazy prezentowane będą w 9 pasmach. I tak Festiwal otworzy, w ramach cyklu „Triumfatorzy”, francusko-kanadyjski film „Do zobaczenia w zaświatach” w reżyserii Alberta Dupontela. Ten dramat opowiada o kondycji ludzkiego człowieczeństwa u zmierzchu I wojny światowej. Obraz został wyróżniony 13 nominacjami do Cezarów 2018 i zdobył aż 5 statuetek (najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsze dekoracje, najlepsze zdjęcia), ponadto otrzymał nominacje do francuskich Kryształowych Globów i Nagród Lumiere.

W sekcji „Publiczność” zostanie zaprezentowany, przedpremierowo, australijski obraz “Sweet Country” wyreżyserowany przez Warwicka Thorntona. Film opowiada historię Aborygena, który zabił w samoobronie białego pracodawcę i usiłuje uciec przed tropicielami. Obraz został doceniony na wielu światowych festiwalach – w tym nagrodzony specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji czy nagrodą FIPRESCI na ubiegłorocznym CAMERIMAGE. To kino jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona („Samson i Dalila”). Występują w nim gwiazdy światowego formatu – Sam Neill znany szerokiej publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryan Brown, australijski aktor, który grał m.in. w filmie „Australia” i „Koktajl”.

W sekcji „Zwycięzcy”, publiczność będzie mogła zobaczyć przedpremierowo irański obraz “Uczciwy człowiek”, wyróżniony na festiwalu w Cannes 2017. Jest to wstrząsająca historia o korupcji i bezwzględności irańskiego systemu. Twórcą filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy reżyser niezależnego kina bliskowschodniego, którego film „Rękopisy nie płoną” został zakazany w Iranie. Zaś w ramach pasma „Rewelacje festiwalu” widzowie zostaną uraczeni francusko-włoskim tytułem „Po latach”. Jego reżyserem jest Annarita Zambrano. Obraz opowiada o włoskim, lewicowym działaczu, skazanym za morderstwo, który przed wyrokiem, ucieka Francji. Po 20 latach spokoju historia z powrotem dosięga jego, atakując również rodzinę. Film prezentowany w sekcji Un Certain Regard i nominowany do Złotej Kamery podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2017. Nominacja do nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie 2017.

Będą pokazane także obrazy, które już zainteresowały publiczność takie jak m. in.: “Party” w reżyserii Sally Portter – brytyjska komedia z plejadą gwiazd, węgierski obraz “Dusza i ciało” Ildikó Enyedi oraz kryminał “Morderstwo w hotelu Hilton” – duńsko-francusko-niemiecko-szwecka produkcja, którą wyreżyserował Tarik Saleh.

Łącznie w ciągu 8 dni widzowie zobaczą ponad 80 filmów z całego świata.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /BEJ/ 15.03.2018