131 lat od śmierci van Gogha

Vincent van Gogh był holenderskim malarzem postimpresjonistycznym. Jego twórczość, dzięki żywej kolorystyce oraz oddziaływaniu na emocje, wywarła ogromny wpływ na sztukę XX wieku. 29 lipca mija 130 lat od śmierci artysty.

Vincent Willem van Gogh urodził się 30 marca 1853 r. w Groot Zundert w Holandii. Był synem pastora. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w filii paryskiej galerii w Hadze. Odrzucony przez ukochaną doznał zawodu miłosnego i załamania nerwowego. Samotne życie w Hadze bardzo mu doskwierało, więc powrócił do rodzinnego domu. W rodzinnych stronach Van Gogh dostał pracę pomocnika nauczyciela w anglikańskiej szkole w Anglii, jednak rzucił ją dla studiów teologicznych i został protestanckim kaznodzieją. Wkrótce jednak został wykluczony z Kościoła. W 1880 roku Vincent van Gogh przeniósł się do Brukseli z postanowieniem zostania artystą. Wtedy właśnie zaczęły powstawać jego pierwsze słynne prace, jak np. „Siewca”.

Kolejny zawód miłosny, spowodowany nieodwzajemnionym uczuciem do kuzynki, przerwał płodny okres artysty. Wkrótce po tym van Gogh związał się z ciężarną prostytutką, z której uczynił modelkę do swoich obrazów. Zaraził się od niej chorobą weneryczną. Po rozstaniu z prostytutką, Vincent van Gogh przeniósł się do północnej Holandii. Prowadził tam pustelniczy tryb życia. W ciszy i spokoju tworzył swoje dzieła. W 1885 r. malarz udał się do Antwerpii, gdzie zamierzał rozpocząć studia, jednak jego nowatorska technika nie zyskała uznania nauczycieli. Vincent van Gogh po trzech latach przeniósł się do Arles w Prowansji. Tam powstały jego najważniejsze dzieła: „Nocna kawiarnia”, „Taras kawiarni w nocy” oraz  „Słoneczniki”. W tym czasie pogłębiało się jego załamanie nerwowe. Van Gogh za życia nie uchodził za wybitnego i znanego malarza. Nie zarabiał także na swojej sztuce, a w utrzymaniu pomagał mu brat, Theo. Vincent van Gogh zmarł 29 lipca 1890 r. w Auvers-sur-Oise we Francji, od postrzału w klatkę, w niejasnych okolicznościach. Najprawdopodobniej była to udana próba samobójcza.

 

Poza swoimi obrazami, zasłynął także jako artysta, który obciął sobie ucho. Najbardziej znaną wersją jest ta, że ponoć malarz sam pozbawił się ucha w przypływie szału, tuż przed Bożym Narodzeniem 1888 roku. Według badań współczesnych historyków, sytuacja ta mogła wyglądać nieco inaczej. Mianowicie van Gogh mógł stracić ucho w wyniku kłótni ze swoim dobrym przyjacielem, również malarzem, Gaguinem. Artyści przyjaźnili się, ale znajomość ta była dość trudna, a po owej kłótni przestała istnieć.

Najsłynniejszymi obrazami van Gogha są:

  • „Jedzący kartofle” – dwa obrazy o tym samym tytule. Pierwszy powstał jako wersja wstępna. Drugi obecnie znajduje się w Amsterdamie, w muzeum van Gogha.
  • „Słoneczniki” są jednym z najbardziej znanych obrazów w historii sztuki. W rzeczywistości to cała seria dzieł artysty składająca się z 11 obrazów. Jeden z nich jest szczególnie rozpoznawalny.
  • „Autoportret”, obraz olejny namalowany w 1889 roku. Marzeniem artysty malarza było stworzenie autoportretu, którego realizm przewyższałby dotychczasowe dzieła. Obraz jest dziełem  uwypuklającym głębię psychiki artysty w ostatnich miesiącach jego niezwykłego życia.
Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 29.07.2020