1 listopada. Wszystkich Świętych

 

1 listopada w Kościele Katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. To świeto ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W doktrynie katolickiej jest to jednocześnie wyraz wiary w obcowanie świętych oraz powszechne powołanie chrześcijan do świętości.

Prawodopodobnie uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym dniu wszystkich męczenników chrześcijańskich. Brutalne prześladowania Kościoła w I w. stworzyły kult męczenników. Dzień ich zgonu uważano za dzień ich narodzin dla nieba. Obchody takie wprowadzano w IV wieku naszej ery. Ich daty były bardzo różne, przypadały najczęściej w okresie Wielkanocy. Efrem Syryjczyk podaje, że w połowie IV wieku, w Edessie obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja. W VI wieku obchody pamięci o męczennikach rozszerzono w Rzymie na wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia. Jednak pod koniec VI wieku papież Grzegorz Wielki wykreślił to wspomnienie z rzymskiego kalendarza liturgicznego.

Świętowanie 1 listopada rozpoczęto prawdopodobnie w 741 roku.

Wiązało się z ufundowaniem przez papieża Grzegorza III ufundował oratorium w Bazylice św. Piotra na Watykanie ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców. Właśnie w dokumencie dotyczącej fundacji papież polecił odprawiać w tym oratorium modlitwy do wszystkich świętych właśnie w dniu 1 listopada. W roku 835 papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby władca wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada na obszarze całego cesarstwa.

Sprawę przypieczętował w roku 935 papież Jan XI, który wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele.

W roku 1475 papież Sykstus IV ustanowił w dniu 1 listopada obowiązkową dla wszystkich wiernych uroczystość.

W święto Wszystkich Świętych, a a także kolejnego dnia (2 listopada, Dzień Zaduszny) Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze.

Podczas wizyt ozdobiają groby swoich bliskich kwiatami i zapalają znicze. Jest to dzień wolny od pracy, zwany również Dniem Zmarłych.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura/EST/ 27.10.2019

 

Related Post