Z nicią Ariadny do Łodzi

 

Labirynt to budowla odznaczająca się bardzo zawiłym układem dużej liczby krętych ciągów korytarzy, co utrudniało niepowołanym osobom dostęp do usytuowanego zwykle centralnie, pomieszczenia z cenną zawartością (np. grobowca, skarbca).

Najsłynniejszy labirynt to ten do którego według greckiego mitu musiał zapuścić się Tezeusz aby pokonać Minotaura. Greckiemu herosowi pomogła zauroczona nim Ariadna, która podarowałą mu kłębek nici. Być może pomysł na utworzenie w Łodzi labiryntu jest właśnie związany z jej nicią, a dokładniej z tradycją włókiennictwa w tym mieście.

Choć w środku nowego labiryntu nie będzie Minotaura, to będzie on i tak sporą atrakcją Łodzi.

Na terenie Łódzkiego Ogrodu Botanicznego powstanie labirynt o powierzchni 2800 m2. Jak przystało na ogród botaniczny, utworzą go rośliny: graby w rekordowej licznie 4400.

Projekt labiryntu zakłada wiele zaułków i miejsc bez wyjścia. Bez nici Ariadny będzie się w nim zgubić: długość labiryntu to 70 m a szerokość 55 m. Prace nad labiryntem z naturalnego żywopłotu rozpoczęły się już w połowie sierpnia.

Graby posadzone w łódzkim Ogrodzie Botanicznym osiągną pożądaną wysokość 2 m w ciągu najbliższych 3 lat. Wówczas w labiryncie będą mogli się chować także dorośli, a na początek atrakcja będzie służyć głownie dzieciom.

Labirynt finansowany jest z lokalnego budżetu obywatelskiego a jego koszt to 245.000 zł.

Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza  powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Powierzchnia ogrodu wynosi 67 ha (w tym 2 ha obejmujące pierwotny ogród botaniczny w Parku Źródliska i znajdującą się tam Palmiarnię). W Łódzkim Ogrodzie Botanicznym zgromadzono i wyhodowano ponad 3 i pół tysiąca roślin.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Smart City /EST/ 27.08.2018

Fot. by Chrumps – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6733955