Walentynki 2018 z artystami

Walentynki są obchodzone w Polsce od lat dziewięćdziesiątych. Obyczaj przyszedł do nas z krajów Europy Zachodniej, ale największą inspiracją były amerykańskie filmy. Początkowo świętowała głównie młodzież, a kluczowym elementem Walentynek były anomimowe listy z wyznaniami miłosnymi, którego tego dnia należało przesłać ukochanym.

Dzisiaj Święto Zakochanych – Walentynki. Nazwa pochodzi od  św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele Katolickim właśnie 14 lutego.

–  Przed walentynkami przychodzili do mnie koledzy i prosili, żebym napisał im wiersz dla ich wymarzonej dziewczyny – mówi poeta Miłosz Kamil Manasterski. – Bywało, że takich zamówień miałem około trzydziestu, większość oczywiście pojawiała się w ostatniej chwili. Ponieważ trafiały do tej samej szkoły, do dziewcząt, które sobie pokazywały swoje walentynki, musiałem się bardzo starać, żeby były bardzo różne. Sztuka polegała na tym, żeby oprócz wyznania miłosnego zawrzeć także delikatne wskazanie, kto jest wielbicielem, bo podpisanie  walentynki imieniem i nazwiskiem nie wchodziło w grę. Do walentynkowych przyjemności należało rozszyfrowywanie i identyfikacja nadawcy.

Na przełomie XX i XXI wieku w Polsce nastąpiła trwająca do dziś komercjalizacja Walentynek. Na młodzieżową modę zareagowały sklepy i producenci – zamiast pisanych odręcznie listów miłosnych, często wierszy, pojawiły się gotowe kartki pocztowe. W sklepach pojawiły się promocje, które wykreowały walentynkowe zakupy: czekoladki, maskotki, perfumy i biżuterię. Walentynki przestały być tylko świętem zakochanych umożliwiającym nieśmiałym wykonanie pierwszego kroku w stronę obiektu swoich uczuć, stały się przede wszystkim świętem par.

Walentynki, mimo prób zwalczania ich przez środowiska konserwatywne, tak mocno utrwaliły się w świadomości społecznej, że w swoich planach uwzględniają je również artyści. To właśnie dzisiaj 14 lutego 2018 r. znany aktor i piosenkarz Artur Gotz zaplanował premierę swojej najnowszej płyty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów”, która odbędzie się  w Poznaniu, w Scenie na Piętrze. Na walentynkowej płycie Gotza znalazły się wielkie szlagiery: „Jeżeli kochać”, „Już kąpiesz się nie dla mnie”, „Dziewica Anastazja” czy „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Album promuje teledysk do piosenki Już kąpiesz się nie dla mnie, który został zrealizowany w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. [Więcej o płycie Artura Gotza]

Inny pomysł na świętowanie Walentynek mają poeta Juliusz Erazm Bolek i artysta grafik Luiza Kwiatkowska.  Twórcy znaleźli sposób, aby świętowanie Dnia Zakochanych rozciągnąć na dwanaście miesięcy. Ma w tym pomóc obecny w sprzedaży w sieci Empik kalendarz ścienny „amore 2018 – najważniejsze jest kochanie”

Tylko Miłością można odmierzać etapy życia lub raczej tylko Ona potrafi zatrzymać Czas w miejscu. Kto kocha lub jest kochany ten żyje, choć wówczas życiem mogą targać różne emocje. – Można przeczytać w informacji o kalendarzu ściennym „amore 2018 – najważniejsze jest kochanie. To wyjaśnia dlaczego właśnie miłość stała się myślą przewodnią publikacji.

W kwestii Miłości wszyscy mają coś do powiedzenia, ale do tej pory nikomu nie udało się wyczerpać tego emocjonalnego tematu. Czas zatem na nową garść spostrzeżeń – krótkich, z humorem i ciepłem, czasem filozoficznych, tym razem autorstwa Juliusza Erazma Bolka. Są one uzupełnione wspaniałą oprawą w postaci przepięknych i oryginalnych ilustracji Luizy Kwiatkowskiej. [Więcej o kalendarzu]

Walenynki to także dzień urodzin wielu znanych osobistości. Właśnie w Dzień Zakochanych urodzili się artyści wspaniale śpiewający o miłości: legendarna Anna German, Piotr Szczepanik, który zasłynął piosenką o listach miłosnych (przysyłaj choć puste koperty…)  i śpiewająca aktorka Teatru Polskiego, gwiazda serialu „Mecenas Lena Barska” Izabella Bukowska wykonująca m. in. piosenki z repretuaru Marleny Dietrich.

Wszystkim dzisiejszym jubilatom składamy najlepsze życzenia urodzinowe.

 

(AI)

 

Related Post