Strażnik Pamięci 2018

 

Szósty raz uhonorowano Nagrodą Strażnika Pamięci czołowe postacie życia publicznego, instytucje i organizacje, które w sposób szczególny dbają i propagują pamięć o dziejach państwa polskiego. Uroczysta gala odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodę Strażnik Pamięci otrzymują osoby, którzy dbają o to, żeby historia Polski wychodziła poza ramy podręczników i prac naukowych.

Tytułem wyróżnianie są też osoby i instytucje w szczególny sposób dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

„Główną ideą Strażnika Pamięci jest docenienie tych, dla których ważna jest przeszłość” Wyjaśnił cel przedsięwzięcia redaktor naczelny tygodnika “Do Rzeczy” Paweł Lisicki.

W uroczystej gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2018 wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który powiedział: „Patriotyzm jest owocem drzewa pamięci. To drzewo jest nam bardzo potrzebne.”

Laureatami VI edycji Strażnik Pamięci 2018 zostali:

W kategorii „Twórca” zostały uhonorowane osoby, które przyczyniły się do odnowienia polskiej pamięci:
• Profesor Marek Jan Chodakiewicz – historyk, publicysta. Profesor ISW w Waszyngtonie, autor m.in. „Intermarium: the Land between the Black and Baltic Seas”;
Tadeusz Płużański – publicysta i dziennikarz Telewizji Polskiej, autor książek opisujących komunistyczne zbrodnie na Polakach;
• Profesor Robert Frost – historyk, autor „The Oxford History of Poland – Lithuania;
Denis Delić – reżyser filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”;
Stanisław Srokowski – pisarz, autor licznych powieści i opowiadań opisujących zbrodnie ukraińskie dokonane na Polakach na Wołyniu.

W kategorii „Instytucja”, w nagrodzono muzea, stowarzyszenia, fundacje, nowo powołane organizacje lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy promujące i utrwalające polską historię:
• Ambasador Jakub Kumoch i ambasada RP w Bernie – za działalność na rzecz upamiętnienia akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej, którą prowadzili polscy dyplomaci;
Arkadiusz Gołębiewski – organizator Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci;
Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego;
Centrum Historii „Zajezdnia” – miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych;
Wydawnictwo Glaukopis.

W kategorii „Mecenas” nagrodę przyznano podmiotom publicznym lub komercyjnym, które w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość pamięć historyczną:
PGE – Polska Grupa Energetyczna;
Waldemar Gujski – adwokat, wykładowca polskich i zagranicznych firm;
AM Art MediaGaleria Delfiny;
Jan Białostocki – współtwórca Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Nagrodę Specjalną ministra środowiska Henryka Kowalczyka otrzymały Lasy Państwowe.

 

Wśród nagrodzonych znalazła się spółka AM Art-Media, doceniona za działalność Galerii Delfiny, będącej pod opieką Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Agencja jest partnerem Galerii od wielu lat, pomaga w organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak wieczory autorskie, promocje książek czy debaty poświęcone tematyce historycznej.

„Dla nas to szczególnie cenne wyróżnienie zwłaszcza, że przyznawane jest za wspieranie dbałości o pamięć historyczną, a otrzymaliśmy je w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Bardziej symbolicznej daty nie mogliśmy sobie wyobrazić. Nagroda Strażnika Pamięci to dla nas także czytelny sygnał, że udało nam się uczynić z Galerii Delfiny ważny punkt na historyczno-kulturalnej mapie Warszawy. Powiedział Marcin Rosołowski – wiceprezes AM Art-Media.

W uroczystej gali wzięli udział m. in. premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk. Patronat honorowy nad VI edycją nagrody Strażnik Pamięci tygodnika „Do Rzeczy” objęły: Sejmi RP, Instytut Pamięci Narodowej oraz Niepodległa. Współorganizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Zamek Królewski w Warszawie. Przedsięwzięcie sponsorowali: PKN Orlen – partner strategicznemu, PGNiG, Bank Gospodarstwa Krajowego, PKP Intercity, KGHM Polska Miedź, Totalizator Sportowy, Bank Pekao, Poczta Polska, PZL Świdnik i 99Rent.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /JUŻ/ 10.11.18