Poczet przedsiębiorców polskich

Do księgarni trafiła książka „Poczet przedsiębiorców polskich”, która przypomina ważne postacie dla życia gospodarczego w przeszłości Polski. To zupełnie nowatorskie spojrzenie na historię i biznes.

Książka „Poczet przedsiębiorców polskich” przybliża około sześćdziesiąt sylwetek finansistów, przemysłowców, handlowców – z reguły dzisiaj zapomnianych. W ten sposób powstała publikacja przybliżająca historię polskiej przedsiębiorczości od czasów jagiellońskich do roku 1939.

 

Autorem zdecydowanej większości biogramów jest Marcin Rosołowski, autor m. in. artykułów historycznych publikowanych w „Polska The Times”. Pozostałe teksty stworzyli Arkadiusz Bińczyk i Wojciech Kwilecki. Eseje historyczne napisał historyk i publicysta Andrzej Krajewski.

Powstanie książki zainicjował Warsaw Enterprise Institute – w stulecie odzyskania niepodległości, dzięki wsparciu m. in. Fundacji Książąt Czartoryskich.

„Mówiąc o historii Polski, mówimy zwykle o dziejach politycznych, militarnych, kulturalnych, ale rola gospodarki zbyt rzadko jest doceniana. Wyjaśnia Agencji Informacyjnej Marcin Rosołowski. – „Nikomu do głowy nie przyjdzie, by mówiąc o dziejach dziewiętnastego wieku pominąć Mickiewicza, ale takie postaci, jak Łubieński, Geyer czy Kronenberg często są pomijane. Ba, nawet pomnikowe dzieło, jakim jest „Polski słownik biograficzny”, pomija wiele postaci niezwykle zasłużonych dla naszej gospodarki. Charakterystyczne, że przez trzy dekady wolnorynkowego systemu nie powstała poważna, duża synteza polskich dziejów gospodarczych. „Poczet” oczywiście nie pretenduje, by ją zastąpić, ale autorzy mają nadzieję, że będzie lekturą ciekawą i inspirującą do zagłębienia się w temat historii polskiej przedsiębiorczości.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /JUŻ/ 13.11.18