Jak wygrać z Uberem?

 

Na rynku przewozów pasażerskich coraz trudniej jest funkcjonować tradycyjnym korporacjom taksówkarskim. Konkurencja ze strony Ubera i jemu podobnych systemów stawia tradycyjne taxi w trudnej sytuacji.

EcoCar, odwrotnie od firm takich jak Uber, oferujących usługi kojarzenia pasażerów i kierowców przez aplikacje mobilne, rzeczywiście świadczy usługi transportowe i ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Samochody EcoCar należą do spółki a nie do indywidualnych taksówkarzy i są udostępniane kierowcom. Również faktury i paragony za realizację usługi są wystawiane bezpośrednio przez spółkę.

 

Celem EcoCar jest posiadania 1000 samochodów we flocie do końca 2019 roku.

 

EcoCar wprowadziła właśnie nową ofertę finansową dla kierowców. Spółka obniżyła koszty administracyjne, zredukowała zatrudnienie, wymieniła część zespołu zarządzającego oraz ograniczyła liczbę dostawców zewnętrznych, utrzymując dynamikę wzrostu liczby zleceń.

– Przechodzimy płynnie do modelu, w którym kierowcy płacą nam płaską stawkę miesięczną za wykorzystanie samochodu i naszej infrastruktury, bez względu na liczbę przepracowanych godzin i zrealizowanych zleceń. Nowa stawka jest tak skalkulowana, że gwarantuje nam rozsądną marżę, na każdym samochodzie od pierwszego dnia, kiedy wyjedzie na ulicę. Uniezależniamy się w ten sposób od bardzo zmiennego i sezonowego rynku taxi – mówi Paweł Osowski, CEO EcoCar S.A.

Według nowego modelu 100 proc. utargu z kasy fiskalnej netto trafi do kieszeni kierowców. EcoCar nie pobierze takżę opłat za transakcje kartą płatniczą, vouchery, za realizację zlecenia ani za pracę dla klientów biznesowych. Kierowcy nie ponoszą również kosztów wyposażenia samochodu w niezbędny sprzęt – kasę fiskalną, taksometr, elektroniczny wyświetlacz na dachu. Umowy korporacyjne EcoCar gwarantują taksówkarzom również wysokie rabaty na paliwo na indywidualnych kartach paliwowych pre-paid.

Koszty dla kierowców to opłata w wysokości 129 zł dziennie za użytkowanie nowego, hybrydowego samochodu do przewozów pasażerskich. Jak obliczyliśmy, pomnożona przez 30 dni daje łączną opłatę 3870 zł miesięcznie dla kierowcy chcącego pracować w EcoCar na nowych zasadach.

– Mamy kilkadziesiąt aplikacji w tygodniu, na spotkania informacyjne przychodzi kilkanaście osób co drugi dzień, jesteśmy na fali. Spółka przygotowuje swoich kierowców do zdania egzaminu na taksówkarza, zwraca kierowcom opłaty administracyjne, a po otrzymaniu licencji od razu oferuje przygotowany do pracy, nowy samochód hybrydowy – mówi Rafał Pyzlak, dyrektor operacyjny EcoCar Flota S.A.

Ważnym wyróżnikiem EcoCar jest jednorodna flota hybrydowych samochodów, co pozwala spółce świadczyć usługi taxi w jednolitym standardzie.

EcoCar rozwija również swoją aplikację mobilną. Niedawno pojawiła się w niej możliwość połączenia VoIP kierowca-klient, aby usprawnić proces przyjmowania pasażerów bez angażowania telecentrum. Spółka pracuje także nad usprawnieniem swojego autorskiego systemu, aby skrócić czas dojazdu do klientów dzięki oprogramowaniu, które na podstawie danych historycznych przewiduje natężenie zamówień w różnych częściach miasta.

EcoCar S.A. należy do polskiego funduszu WinVentures sp. z o.o. SKA, który jest pośrednio wspierany przez Krajowy Fundusz Kapitałowy. EcoCar świadczy usługi taxi w jednorodnych samochodach hybrydowych: Hyundai Ioniq oraz Toyota Auris, a także Teslą S Model 75D i Mercedesami Vito. Spółka posiada ponad 500 samochodów w Warszawie, we Wrocławiu i w Trójmieście. Z usług EcoCar skorzystało już ponad 3,8 mln klientów.  W każdym miesiącu EcoCar realizuje niemal 100 tysięcy zleceń.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /MAN/ 28.08.2018