Co Joseph Conrad sądził o Unii Europejskiej?

„Joseph Conrad – Polak, katolik, gentelman” to krótki, animowany film Rafała Geremka będący intelektualną prowokacją. Joseph Conrad jest w nim bowiem przedstawiony jako bohater współczesności.

Film Rafała Geremka „Joseph Conrad – Polak, katolik, gentelman”  to niespełna trzyminutowa animacja, ale bardzo gęsto nasycona treściami.

– „Film, w swojej wymowie, nie jest jednoznaczny, może nawet budzić kontrowersje, skłania do refleksji, zastanowienia i dyskusji – napisał Juliusz Bolek na swoim blogu „Zyski i straty”. – Na tym polega sztuka wypowiedzi artystycznej. (…)

Zachęcam do jego obejrzenia, bo mam nadzieję, że dla każdego widza będzie to korzystne, bo pokazuje jak rozumieć i łączyć polskość ze współczesnością.”

Wśród cytatów z twórczości i autentycznych wypowiedzi Josepha Conrada pojawiają się także wypowiedzi fikcyjne (np. wpis Conrada na Twitterze), według autorów filmu wpisująca się w ducha „condradowskiego”, odnoszące się do współczesnych zjawisk, takich jak Unia Europejska, Brexit czy aneksja Krymu przez Rosję.

„Przenosimy naszego bohatera w czasie do współczesności, żeby opowiedzieć coś o poglądach i osobowości Conrada.” – Czytamy w opisie filmu na kanale Czarny Słoń na YT. – „Film jest rodzajem zabawy, a sam tytuł – prowokacją.

Sformułowanie Polak-katolik opowiada o tożsamości Conrada, a nie jego religijności; rodzice mówili mu, że ma być Polakiem, katolikiem i szlachcicem. Sam Conrad został też Anglikiem, stąd gentleman.”

Rafał Geremek – dziennikarz,  publublikował m.in. we „Wprost” i „Newsweeku”. Autor książki „Ziemia zwana obiecaną. Opowieści o żydowskiej Łodzi”. Twórca filmów dokumentalnych. Współautor filmu  „From Poland with Love: For Great Britain”. Prowadzi własne Studio Filmowe Czarny Słoń, którego produkcją jest m. in. film „Joseph Conrad – Polak, katolik, dżentelmen”.

Joseph Conrad – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz (ur. 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, zm. 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne).
Józef Korzeniowski był jedynym synem pisarza i działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad. Wybitna twórczość Korzeniowskiego pozostaje zjawiskiem odosobnionym w literaturze światowej, łącząc w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem, symbolizmu z impresjonizmem.
Napisał jeszcze piętnaście powieści i osiem tomów opowiadań. Zasłynął jako pisarz morski i takie utwory, jak ‚Murzyn z załogi „Narcyza”‚ i „Tajfun”, są uważane za czołowe osiągnięcia literatury marynistycznej. Nikt tak wspaniale, jak Conrad, nie potrafi pisać o zdradliwych urokach morza i o ciężkiej pracy marynarzy. Inne znane powieści Conrada to „Lord Jim”, „Nostromo”, „Tajny agent”, „W oczach Zachodu” i „Jądro ciemności”, które opowiada o okrucieństwie kolonializmu i o białym nad-człowieku, który swoją „misję cywilizacyjną” w Afryce zmienił w bezwzględny i barbarzyński terror.

„Jądro ciemności” jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie i przetwarzanym w postaci filmów.

Film „Joseph Conrad – Polak, katolik, gentelman” można obejrzeć tutaj

Related Post