Bez gotówki na małych zakupach

 

Terminale płatnicze – kiedyś obecne przede wszystkim w dużych placówkach handlowych, dzisiaj pojawiają się w coraz mniejszych punktach handlowych i usługowych. Dzieje się tak w ramach programu Polska Bezgotówkowa.

Program „Polska Bezgotówkowa” to wspólna akcja wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.  Celem Programu jest zniesienie kosztów związanych z  instalacją terminala płatniczego oraz opłat związanych z jego użytkowaniem przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania.

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że w ramach swojej działalności uruchomionych zostało już 50 tysięcy nowych terminali płatniczych w małych i średnich przedsiębiorstwach.

To duży skok – w kwietniu 2018 r. pisaliśmy o uruchomieniu w ramach programu o 15 tysiącach nowych terminali – Polska bez gotówki?. W ciągu niespełna czterech miesięcy uczestnicy programu otrzymali więc 35 tysięcy terminali, dzięki którym w całej Polsce możemy płacić za zakupy lub usługi kartami płatniczymi.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z programu reprezentują ponad 300 rodzajów działalności.

Terminale pojawiają się przede wszystkich w sklepach spożywczych, restauracjach, zakładach fryzjersko-kosmetycznych, oraz u wykonawców usług transportowych.

“Małe sklepy i punkty usługowe to jedyne w swoim rodzaju centra lokalnych społeczności, w których relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu i lojalności. Ich właściciele nie chcą zawieść oczekiwań swoich klientów, którzy stanowią podstawę ich biznesu i egzystencji. Natomiast klienci często wolą z nich korzystać, bo mogą zaoszczędzić czas, otrzymać spersonalizowaną obsługę i pomoc. Dlatego cieszy nas duże zainteresowanie Programem ze strony mikro i małych przedsiębiorców. Naszym celem jest upowszechnienie nowoczesnych płatności bezgotówkowych, tak, żeby można było z nich korzystać równie łatwo i powszechnie, co z tradycyjnych płatności gotówkowych – powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek.

Najwięcej chętnych na terminale w ramach programu Polska Bezgotówkowa znalazło się w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, właściciele maksymalnie 5 placówek detalicznych którzy  w okresie ostatnich 12 miesięcy nie obśługiwali płatności bezgotówkowych. Uczestnik programu może otrzymać nawet trzy terminale, w tym jeden terminal mobilny.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 23.07.2018